Boys Wrestling
   League  Overall
 WLWL
Issaquah50110
Redmond4393
Newport4474
Juanita3074
Lake Washington3065
North Creek3080
Eastlake31101
Woodinville2182
Bellevue2248
Mount Si2343
Liberty2429
Interlake1147
Mercer Island1134
Bothell0209
Skyline0438
Sammamish04111
Inglemoor05110


Complete Standings
(Including JV & C Teams)
Tuesday, Jan 14
** POSTPONED **
Clash on Casino
Redmond
North Creek
Marysville-Get
Kamiak
Ingraham
Cascade *


CasHS
Thursday, Jan 16
Final
Scored By: Kirk.Hyatt
18Juanita
54Issaquah *


Final
Scored By: Chris.Harlin
48Lake Washington
36Liberty *


Final
Scored By: Dave.Unwin
15Bothell
45Interlake *


Final
Scored By: Michael.Chenoweth
12Inglemoor
63Newport *


Final
Scored By: Jake.Crawford
37Redmond
39Eastlake *


Final
Scored By: Brent.Kawaguchi
24Sammamish
48Skyline *


Final
Scored By: Brent.Kawaguchi
36Bellevue
39Skyline *


** RESCHEDULED / Wed, Jan 22 **
North Creek
Mount Si *


Final
Scored By: Chris.Harlin
59Juanita
21Liberty *


Final
Scored By: Kirk.Hyatt
18Lake Washington
64Issaquah *


Final
Scored By: Michael.Chenoweth
13Bothell
60Newport *


Final
Scored By: Dave.Unwin
30Inglemoor
42Interlake *


Final
Scored By: Brent.Kawaguchi
48Redmond
24Skyline *


Final
Scored By: Jake.Crawford
9Bellevue
67Eastlake *


Final
Scored By: Jake.Crawford
12Sammamish
71Eastlake *


Saturday, Jan 18
 
Skyline
Quincy
Oak Harbor
Liberty
Highline
Decatur
Bonney Lake
Hazen *


Hazen
 
Lake Stevens Invitational
Mount Si


LSHS
 
End-of-Days Tournament
Timberline
Spanaway Lake
Sedro-Woolley
Redmond
North Kitsap
Mt Rainier
Issaquah
Ingraham
Graham Kapowsin
Eastlake
Clover Park
Central Kitsap
Bainbridge
Auburn
Lakes *


LakesHS
Final
Scored By: Marcus.Haughian
44Woodinville
89Wenatchee
159Stanwood
0Squalicum
0Sehome
64O\'Dea
0Omak
49Lakewood
173Kentwood
82Jackson
95Granite Falls
106Glacier Peak
129Edmonds-Wd
71Decatur
73Bethel
85Marysville-Pil *


 
Vashon Island
Tenino
Port Townsend
Nooksack Valley
Naches Valley
Mount Baker
Montesano
Lake Roosevelt
Klahowya
Kiona Benton
Kalama
Forks
Eatonville
Chelan
Castle Rock
Bothell
Adna
Rainier *


RHS
 
The Lake Stevens Invite
Yelm
Tahoma
South Kitsap
Rogers (Puy)
Pasco
Orting
North Central
Mt. Spokane
Mount Si
Moses Lake
Enumclaw
Central Valley
Camas
Auburn Riv
Lake Stevens *


CavMH

Schedule:
Show Transportation

2019-20 Varsity Boys Wrestling Schedule

Regular Season - Completed Games

  Date Interlake Opponent  
* Thu, Dec 5 Interlake 30 Mercer Island 36
Thu, Dec 5 Interlake 36 Mount Si 47
Fri, Dec 13 Interlake 18 Eastlake 60
Fri, Dec 13 Interlake 45 Skyline 18
Sat, Dec 14 Larry Brown Tournament
Thu, Dec 19 Interlake 18 Issaquah 61
* Thu, Dec 19 Interlake 46 Liberty 18
Sat, Jan 4 Everett Classic
Tue, Jan 7 Interlake 21 Newport 45
Thu, Jan 9 Interlake 13 North Creek 63
Thu, Jan 9 Interlake 30 Woodinville 51
Sat, Jan 11 Island Invitational
Interlake 82 Bainbridge (Host) 89
Blaine 168
Forks 229
Highline 149
Kennedy Catholic 167
Kingston 51
Mercer Island 44
North Kitsap 39
North Mason 94
Port Angeles 118
Stadium 51
Thu, Jan 16 Interlake 45 Bothell 15
Thu, Jan 16 Interlake 42 Inglemoor 30

Regular Season - Remaining Games

  Date Opponent Time Place  
* Thu, Jan 23 Juanita
6:00 PM Away LWHS
* Thu, Jan 23 Lake Washington
7:30 PM Away LWHS
        Senior Night
Thu, Jan 30 Redmond
6:00 PM Away BlvuHS
* Thu, Jan 30 Sammamish
7:30 PM Away BlvuHS
* Thu, Jan 30 Bellevue
7:30 PM Away BlvuHS

Post Season (If Qualified)

  Date/Time Event  
 Feb 7, 3:30 PM
Feb 8, 9:30 AM
3A KingCo/Wesco South Sub-Regionals at Juanita High School
 Feb 15, 12:00 AMWIAA Region II-3A Championships at Kelso High School
 Feb 21, 12:00 AM
Feb 22, 12:00 AM
WIAA Mat Classic XXXII at Tacoma Dome