League
2A & 3A Schools
4A Schools
Mountlake Terrace
Boys Sports:   Football   Tennis   X-Country   Basketball   Swim & Dive   Wrestling   Baseball   Golf   Soccer   Track 
Girls Sports:   Soccer   Swim & Dive   Volleyball   X-Country   Basketball   Wrestling   Golf   Softball-Fastpitch   Tennis   Track 
Coed Sports:   Fall Cheer   Winter Cheer 
Post Season Search Login | Register | Contacts
subscribefacebooktwitter
photos
alt2:Silver Sponsor
Volleyball
Wesco - 3A
   League  Overall
 WLWL
Arlington1010
Oak Harbor1010
Snohomish1010
Lynnwood1010
Marysville-Get1010
Archbishop Murp1011
Shorecrest1010
Shorewood0001
Cedarcrest0101
Edmonds-Wd0111
Everett0111
Marysville-Pil0101
Meadowdale0101
Mountlake Ter0101
Stanwood0101


Complete Standings
(Including JV & C Teams)
Tuesday, Sep 10
Final
Scored By: Mandy.Jones
3Mariner
2South Whidbey *


Final
Scored By: Allie.Sinex
3Bishop Blanchet
0Archbishop Murp *


Final
Scored By: Nicole.Bordeaux
2Monroe
3Edmonds-Wd *


Wednesday, Sep 11
 
BE Jamboree
Squalicum
Sehome
Sedro-Woolley
Mount Vernon
Lynden
La Conner
Anacortes
Burlington-Ed *


BEHSGym
Final
Scored By: Marsha.Poischbeg
3Everett
0Cascade *


Thursday, Sep 12
Final
Scored By: Julia.Churcj
3Squalicum
1Mariner *


Final
Scored By: Kristine.Nielsen
3Arlington
0Cedarcrest *


Final
Scored By: Alex.Tarin
0Edmonds-Wd
3Snohomish *


Final
Scored By: Robyn.Williams
2Everett
3Shorecrest *


Final
Scored By: Nate.McClellan
3Lynnwood
1Marysville-Pil *


Final
Scored By: Krissy.Cain
3Marysville-Get
1Mountlake Ter *


Final
Scored By: Machen.Shrum
3Oak Harbor
0Meadowdale *


Final
Scored By: Megan.Amundson
3Archbishop Murp
2Stanwood *


Final
Scored By: Derrick.Thomas
3Bishop Blanchet
0Shorewood *


Saturday, Sep 14
 
Sterling Classic
Wilson
Squalicum
Shorecrest
Seattle Prep.
Sammamish
Prairie
North Thurston
North Creek
Nooksack Valley
Mt Rainier
Lakeside
Kentwood
Kentlake
Kamiak
Inglemoor
Hockinson
Graham Kapowsin
Federal Way
Columbia River
Blaine
Black Hills
Bellarmine
Bainbridge
Auburn
Auburn MV *


AMHS
 
Sun Dome Invite
Lynnwood


 
ASC High School Cup Varsity Tournament
Marysville-Pil
Edmonds-Wd
Cedarcrest
Arlington


Academy Sp
coupon: 0coupon: 0coupon: 0
ScheduleCoachesRosterDocuments
 
Schedule:
Show Transportation

2019-20 Varsity Volleyball Schedule

Regular Season - Completed Games

  Date Mountlake Terrace Opponent  
Mon, Aug 26 First Practice
* Thu, Sep 12 Mountlake Terrace 1 Marysville-Getchell 3

Regular Season - Remaining Games

  Date Opponent Time Place  
* Tue, Sep 17 Everett
7:00 PM Away EvtHS
* Thu, Sep 19 Stanwood
7:00 PM Home MlkTerHS
* Tue, Sep 24 Snohomish
7:00 PM Away SnoHS
* Thu, Sep 26 Marysville-Pilchuck
7:00 PM Home MlkTerHS
Sat, Sep 28 Reach the Peak Tournament
Glacier Peak (Host)
8:00 AM Away GPHS
Tue, Oct 1 Sammamish
7:00 PM Away SAMM
* Thu, Oct 3 Arlington
7:00 PM Home MlkTerHS
* Tue, Oct 8 Oak Harbor
7:00 PM Away OHHS
* Thu, Oct 10 Edmonds-Woodway
7:00 PM Away EWHS
* Mon, Oct 14 Shorecrest
7:00 PM Home MlkTerHS
* Wed, Oct 16 Cedarcrest
7:00 PM Home MlkTerHS
* Tue, Oct 22 Meadowdale
7:00 PM Away MdlHS
* Thu, Oct 24 Archbishop Murphy
7:00 PM Away AMHS
* Tue, Oct 29 Shorewood
7:00 PM Home MlkTerHS
* Thu, Oct 31 Lynnwood
7:00 PM Away LynnHS

Post Season (If Qualified)

  Date/Time Opponent Place / Result  
Nov 5 - Nov 92A District at Lynden High School
Nov 15 - Nov 162A State at St. Martins University
 

Copyright 2007-2016 kingcoathletics.com
Advertising Privacy Policy