Central WA Athletic Conference Boys Track Schedule
Home   |   Schedule   |   Standings   |   Photos

Schedule:
Friday, March 15, 2019
  Visitor Home Time  
WindBreaker Invite 3:30 PM
East Valley (Yakima)   0
Okanogan   0
Prosser   0
Wahluke   0 Wahluke
Thursday, March 21, 2019
  Visitor Home Time  
Bulldog Invite 3:00 PM
Prosser   81
Walla Walla   200
Hermiston, OR   82 Kennison
Saturday, March 23, 2019
  Visitor Home Time  
Ray Cross Invitational 10:00 AM
Chiawana
Cascade
Chelan
Connell
Curlew
Davis
Easton
Ellensburg
Harrington
Kennewick
Liberty Bell
Moses Lake Christian
Moses Lake
North Central
Okanogan
Omak
Othello
Prosser
Quincy
Republic
Royal
River View
Sunnyside
Wilbur-Creston
Ephrata Kiwanis
Ramos Relays 10:00 AM
East Valley (Yakima)
Grandview
Pullman
Toppenish
Wapato
Selah SMS
Thursday, March 28, 2019
  Visitor Home Time  
West Valley (Yakima)   0
Selah   0 SMS 3:30 PM
Best of the Basin (Clifton, Larsen, Allen Meet) 3:30 PM
Ephrata   58
Othello   38
Quincy   23 JCS
Friday, March 29, 2019
  Visitor Home Time  
Connell Instant Invite 11:00 AM
Cheney   175
East Valley (Yakima)   65
Connell   112
Saturday, March 30, 2019
  Visitor Home Time  
Holder Relays 10:00 AM
Cheney   0
Ellensburg   0
Juanita   0
Pullman   0
Sultan   0
Selah   0
Toppenish   0
Wapato   0
Eisenhower   0 Zaepfel
Saturday, April 6, 2019
  Visitor Home Time  
Davis Invite 10:00 AM
Central Valley
Ellensburg
Eisenhower
Hanford
Moses Lake
Pasco
Richland
Shadle Park
Wapato
Davis Zaepfel
Thursday, April 11, 2019
  Visitor Home Time  
* Ellensburg   73
Prosser   72 FikerSta 3:30 PM
* Ellensburg   65
Ephrata   80 FikerSta 3:30 PM
* Ephrata   87
Prosser   58 FikerSta 3:30 PM
* Grandview   49
East Valley (Yakima)   91 EarlBard 3:30 PM
* Grandview   31
Selah   114 EarlBard 3:30 PM
* Selah   96
East Valley (Yakima)   49 EarlBard 3:30 PM
* Toppenish   73
Wapato   70 WHS 3:30 PM
* Othello   79
Wapato   61 WHS 3:30 PM
* Quincy   51
Wapato   89 WHS 3:30 PM
* Toppenish   52
Othello   85 WHS 3:30 PM
* Toppenish   70
Quincy   70 WHS 3:30 PM
* Othello   80
Quincy   60 WHS 3:30 PM
Saturday, April 13, 2019
  Visitor Home Time  
Pasco Invitational
Chiawana
Central Valley
Ellensburg
East Valley (Yakima)
Gonzaga Preparatory School
Hazen
Hanford
Kennewick
Kamiakin
Mead
Moses Lake
Monroe
Mt. Spokane
North Central
Newport
Prosser
Pullman
Shorecrest
Sunnyside
Southridge
Selah
W F West
Wenatchee
Pasco
Pasco Invitational 9:30 AM
Hermiston, OR
Washougal
Chiawana
Eastmont
Ephrata
Ellensburg
Eisenhower
East Valley (Yakima)
Glacier Peak
Hazen
Hanford
Kennewick
Kamiakin
Lake Stevens
Moses Lake
Monroe
Mt. Spokane
North Central
Newport
Othello
Prosser
Peninsula
Rogers (Spokane)
Riverside
Shorecrest
Selah
Sunnyside
Southridge
Sumner
Shadle Park
Wenatchee
Wapato
Woodinville
Walla Walla
Pasco EBrownSt
Cashmere Invitational 12:00 PM
Cascade
Chelan
Castle Rock
Deer Park
Okanogan
Omak
Pateros
Quincy
Sultan
Cashmere CHS Trac
Thursday, April 18, 2019
  Visitor Home Time  
* East Valley (Yakima)   52
Ellensburg   93 EHS Stad 3:30 PM
* Othello   47
Ellensburg   98 EHS Stad 3:30 PM
* East Valley (Yakima)   71
Othello   69 EHS Stad 3:30 PM
* Ephrata   108
Toppenish   26 THS 3:30 PM
* Grandview   81
Toppenish   55 THS 3:30 PM
* Ephrata   104
Grandview   32 THS 3:30 PM
* Prosser   55
Selah   89 SMS 3:30 PM
* Quincy   30
Selah   115 SMS 3:30 PM
* Wapato   36
Selah   109 SMS 3:30 PM
* Prosser   98
Quincy   43 SMS 3:30 PM
* Prosser   91
Wapato   55 SMS 3:30 PM
* Quincy   71
Wapato   58 SMS 3:30 PM
Saturday, April 20, 2019
  Visitor Home Time  
Quincy Invite 10:30 AM
Cashmere
Cascade
Ephrata
Lake Roosevelt
Okanogan
Omak
Othello
Toppenish
Quincy JCS
Blue Devil Legends Invite 10:30 AM
Kennewick   0
Othello   0
Pasco   0
Wenatchee   0
Walla Walla   0 Dave Klick
Prosser Rotary Invite 3:30 PM
Chiawana   0
Ellensburg   0
East Valley (Yakima)   0
Hanford   0
Richland   0
Wapato   0
Prosser   0 FikerSta
Thursday, April 25, 2019
  Visitor Home Time  
* Othello   76
Grandview   68 Leenhout 3:30 PM
* Prosser   81
Grandview   59 Leenhout 3:30 PM
* Othello   62
Prosser   82 Leenhout 3:30 PM
* Ellensburg   74
Selah   71 SMS 3:30 PM
* Toppenish   24
Selah   115 SMS 3:30 PM
* Ellensburg   120
Toppenish   22 SMS 3:30 PM
* East Valley (Yakima)   27
Ephrata   119 Kiwanis 3:30 PM
       Senior Day
* Quincy   46
Ephrata   100 Kiwanis 3:30 PM
       Senior Day
* Wapato   26
Ephrata   118 Kiwanis 3:30 PM
       Senior Day
* East Valley (Yakima)   64
Quincy   74 Kiwanis 3:30 PM
       Senior Day
* East Valley (Yakima)   82
Wapato   57 Kiwanis 3:30 PM
       Senior Day
* Quincy   72
Wapato   68 Kiwanis 3:30 PM
       Senior Day
Friday, April 26, 2019
  Visitor Home Time  
Connell Invite 3:30 PM
Grandview   0
Connell   0
Saturday, April 27, 2019
  Visitor Home Time  
Shoreline Invitational (COED) 9:00 AM
Selah
Wapato
ShrlnStd
NCW Invite 10:00 AM
Cashmere   0
Cascade   0
Davis   0
Eastmont   0
Ephrata   0
Lake Roosevelt   0
Okanogan   0
Pateros   0
Wenatchee   0 WHS TR
Keith Jewett Invitational 10:00 AM
Selah   0
Ellensburg   0 EHS Stad
       Postponed, new date to be determined
Naches-LaSalle Invite 10:00 AM
Quincy
Toppenish
Naches Valley
Undeberg Invite 11:00 AM
Entiat   0
Othello   0
Lind-Ritzville-Sprague   0
Thursday, May 2, 2019
  Visitor Home Time  
* Ephrata   92
Othello   53 HuskieSt 3:30 PM
* Selah   96
Othello   49 HuskieSt 3:30 PM
* Ephrata   69
Selah   76 HuskieSt 3:30 PM
* Prosser   88
East Valley (Yakima)   57 EarlBard 3:30 PM
* Toppenish   55
East Valley (Yakima)   89 EarlBard 3:30 PM
* Prosser   85
Toppenish   60 EarlBard 3:30 PM
* Ellensburg   98
Quincy   46 JCS 3:30 PM
* Grandview   66
Quincy   76 JCS 3:30 PM
* Wapato   74
Quincy   65 JCS 3:30 PM
* Ellensburg   122
Grandview   22 JCS 3:30 PM
* Ellensburg   107
Wapato   37 JCS 3:30 PM
* Grandview   71
Wapato   64 JCS 3:30 PM
Friday, May 3, 2019
  Visitor Home Time  
Ron Vanderholm Invitational 3:30 PM
Othello   0
Royal   0 RHS
Saturday, May 11, 2019
  Visitor Home Time  
District 5/6 2A Track & Field Championships 10:30 AM
Ellensburg
Ephrata
East Valley (Yakima)
Grandview
Othello
Prosser
Quincy
Selah
Toppenish
Wapato
CWU
Friday, May 17, 2019
  Visitor Home Time  
Track & Field Regional Qualifier 3:30 PM
Cheney
Clarkston
Ellensburg
Ephrata
East Valley (Yakima)
East Valley (Spokane)
Grandview
Othello
Prosser
Pullman
Quincy
Selah
Toppenish
Wapato
West Valley (Spokane)
CWU
Thursday, May 23, 2019
  Visitor Home Time  
WIAA State 2A Track & Field Championships 3:00 PM
Ephrata
Ellensburg
East Valley (Yakima)
Grandview
Othello
Prosser
Quincy
Selah
Toppenish
Wapato
Mt. Tahoma
Friday, May 24, 2019
  Visitor Home Time  
WIAA State 2A Track & Field Championships 9:00 AM
Ellensburg
Ephrata
East Valley (Yakima)
Grandview
Othello
Prosser
Quincy
Selah
Toppenish
Wapato
Mt. Tahoma
Saturday, May 25, 2019
  Visitor Home Time  
WIAA State 2A Track & Field Championships 10:30 AM
Ellensburg
Ephrata
East Valley (Yakima)
Grandview
Othello
Prosser
Quincy
Selah
Toppenish
Wapato
Mt. Tahoma