Login

2020 WIAA 4A Girls
Regional Playoffs &
State Basketball Tournament
Tacoma Dome
Friday, February 28 - Saturday, March 7

Print
 
View:
 
Feb. 28 or 29
REGIONALS
March 4
STATE
March 5
March 6
March 7
 
 
8 Rogers (Puyallup) 64
#1 Sammamish HS
Feb. 29, 8:00pm
1 Woodinville 70
Loser to #12 / Winner to #14
     
14 Camas 40
#9
Mar. 4, 9:00am
6 Glacier Peak 46
Loser Out
         
              
              
              
       
6 Glacier Peak 62
#13
Mar. 5, 9:00am
4 Chiawana 57
Loser to #17
      
             
7 Union 48
#2 Auburn Mtnview HS
Feb. 28, 8:00pm
2 Todd Beamer 47
Loser to #10 / Winner to #16
              
              
     
10 Bellarmine Prep 41
#10
Mar. 4, 10:30am
2 Todd Beamer 57
Loser Out
    
6 Glacier Peak 41
#19
Mar. 6, 3:45pm
1 Woodinville 63
Loser to #22
   
            
             
             
6 Glacier Peak 49
#3 University HS (Spok)
Feb. 28, 6:00pm
3 Central Valley 67
Loser to #9 / Winner to #15
       
2 Todd Beamer 50
#14
Mar. 5, 10:30am
1 Woodinville 57
Loser to #17
     
            
              
              
     
12 Issaquah 57
#11
Mar. 4, 12:15pm
5 Kentridge 35
Loser Out
       
1 Woodinville 55
#23
Mar. 7, 5:00pm
3 Central Valley 59
Championship
Winner 1st / Loser 2nd
            
5 Kentridge 44
#4 Richland HS
Feb. 29, 6:00pm
4 Chiawana 54
Loser to #11 / Winner to #13
             
             
       
12 Issaquah 55
#15
Mar. 5, 12:15pm
3 Central Valley 72
Loser to #18
     
            
              
              
16 Decatur 54
#5 Big Bend CC
Feb. 29, 4:00pm
9 Moses Lake 63
Winner to #12 / Loser Out
     
9 Moses Lake 61
#12
Mar. 4, 2:00pm
8 Rogers (Puyallup) 43
Loser Out
    
3 Central Valley 61
#20
Mar. 6, 5:30pm
7 Union 53
Loser to #22
   
            
             
             
       
9 Moses Lake 51
#16
Mar. 5, 2:00pm
7 Union 56
Loser to #18
    
6 Glacier Peak 47
#22
Mar. 7, 11:15am
7 Union 45
Winner 3rd / Loser 5th
           
15 Sunnyside 52
#6 Rogers HS (Puy)
Feb. 29, 6:00pm
10 Bellarmine Prep 64
Winner to #10 / Loser Out
             
             
             
          
4 Chiawana 41
#17
Mar. 6, 9:00am
2 Todd Beamer 51
Loser Out
  
              
              
SITE CHANGE
14 Camas 56
#7 Shorewood HS
Feb. 29, 4:00pm
11 Lake Stevens 42
Winner to #9 / Loser Out
              
             
2 Todd Beamer 56
#21
Mar. 7, 8:00am
12 Issaquah 67
Winner 4th / Loser 6th
             
              
              
           
12 Issaquah 68
#18
Mar. 6, 10:30am
9 Moses Lake 57
Loser Out
  
13 Kentwood 50
#8 Sammamish HS
Feb. 29, 10:00am
12 Issaquah 67
Winner to #11 / Loser Out
             
              
              
              
              
               
Note: This is not an official WIAA State Bracket.
For official WIAA State Brackets, visit the WIAA tournament page.
Team Awards
First Place
Central Valley
Second Place
Woodinville
Third Place
Glacier Peak
Fourth Place
Issaquah
Fifth Place
Union
Sixth Place
Todd Beamer
  Revised: 3/7/20 6:52 PM by Ted House
Scored Game #23

Director:
 
hit counter
Copyright 2007-2009 WashingtonPrepAthletics.com | Contact