Login

2020 WIAA 3A Girls
Regional Playoffs &
State Basketball Tournament
Tacoma Dome
Friday, February 28 - Saturday, March 7

Print
 
View:
 
Feb. 28 or 29
REGIONALS
March 4
STATE
March 5
March 6
March 7
 
 
8 Kennewick 56
#1 Sammamish HS
Feb. 29, 12:00pm
1 Eastside Catholic 80
Loser to #12 / Winner to #14
     
14 Hudson's Bay 40
#9
Mar. 4, 3:45pm
6 Lake Washington 57
Loser Out
         
              
              
              
       
6 Lake Washington 48
#13
Mar. 5, 3:45pm
4 Mt. Spokane 45
Loser to #17
      
             
7 Lincoln 58
#2 Rogers HS (Puy)
Feb. 28, 8:00pm
2 Bethel 67
Loser to #10 / Winner to #16
              
              
     
10 Seattle Prep. 43
#10
Mar. 4, 5:30pm
7 Lincoln 36
Loser Out
    
6 Lake Washington 62
#19
Mar. 6, 7:15pm
1 Eastside Catholic 49
Loser to #22
   
            
             
             
SITE CHANGE
6 Lake Washington 32
#3 Shorewood HS
Feb. 29, 12:00pm
3 Arlington 56
Loser to #9 / Winner to #15
       
10 Seattle Prep. 48
#14
Mar. 5, 5:30pm
1 Eastside Catholic 52
Loser to #17
     
            
              
              
     
12 Capital 34
#11
Mar. 4, 7:15pm
5 Shorecrest 51
Loser Out
       
6 Lake Washington 41
#23
Mar. 7, 9:00pm
9 Garfield 55
Championship
Winner 1st / Loser 2nd
            
5 Shorecrest 49
#4 University HS (Spok)
Feb. 28, 8:00pm
4 Mt. Spokane 78
Loser to #11 / Winner to #13
             
             
       
5 Shorecrest 49
#15
Mar. 5, 7:15pm
3 Arlington 50
Loser to #18
     
            
              
              
16 Prairie 29
#5 Sammamish HS
Feb. 29, 4:00pm
9 Garfield 78
Winner to #12 / Loser Out
     
9 Garfield 62
#12
Mar. 4, 9:00pm
8 Kennewick 49
Loser Out
    
3 Arlington 36
#20
Mar. 6, 9:00pm
9 Garfield 53
Loser to #22
   
            
             
             
       
9 Garfield 55
#16
Mar. 5, 9:00pm
2 Bethel 41
Loser to #18
    
1 Eastside Catholic 57
#22
Mar. 7, 1:00pm
3 Arlington 61
Winner 3rd / Loser 5th
           
15 Juanita 57
#6 Sammamish HS
Feb. 28, 6:00pm
10 Seattle Prep. 85
Winner to #10 / Loser Out
             
             
             
          
4 Mt. Spokane 48
#17
Mar. 6, 12:15pm
10 Seattle Prep. 32
Loser Out
  
              
              
14 Hudson's Bay 55
#7 Issaquah HS
Feb. 29, 6:00pm
11 Meadowdale 49
Winner to #9 / Loser Out
              
             
4 Mt. Spokane 61
#21
Mar. 7, 9:30am
2 Bethel 45
Winner 4th / Loser 6th
             
              
              
           
5 Shorecrest 30
#18
Mar. 6, 2:00pm
2 Bethel 40
Loser Out
  
13 Wilson 35
#8 Tumwater HS
Feb. 29, 8:00pm
12 Capital 59
Winner to #11 / Loser Out
             
              
              
              
              
               
Note: This is not an official WIAA State Bracket.
For official WIAA State Brackets, visit the WIAA tournament page.
Team Awards
First Place
Garfield
Second Place
Lake Washington
Third Place
Arlington
Fourth Place
Mt. Spokane
Fifth Place
Eastside Catholic
Sixth Place
Bethel
  Revised: 3/7/20 11:49 PM by Ted House
Scored Game #22

Director:
 
hit counter
Copyright 2007-2009 WashingtonPrepAthletics.com | Contact