WPA Logo
WPA Network  
 
 
  • Issaquah
  • Woodinville
  • Eastlake
  • Inglemoor
  • Mount Si
  • North Creek
  • Bothell
  • Newport
2020 4A KingCo Girls Basketball
SHARE

2020 4A KingCo

Girls Basketball

Finals at Sammamish High School
Fri, Feb 7 - Sat, Feb 8

District 2 Contact

Director: Tom & Marilyn Doyle
1012 110th Ave SE
Bellevue, WA 98004-6809
E-Mail: seaking2@juno.com
Phone: (425) 646-1584
Fax: (425) 646-1821

Tournament Director

Luke Ande EMail:andel@issaquah.wednet.edu

425-837-6006

Bracketologist

Ted House
WPA Network

Webmaster

Mark Martin
WPA Network

Admissions

Tournament Seeding

1Crest #1Issaquah
1Crown #1Woodinville
2Crest #2Eastlake
2Crown #2Inglemoor
3Crest #3Mount Si
3Crown #3North Creek
4Crown #4Bothell
4Crest #4Newport
Fri, Feb 7 - Sat, Feb 8
Finals at Sammamish High School
February 8
  
February 7
at Higher Seed
  
February 8
 
   
#1 2 Inglemoor 49
1 Issaquah 46
   
      
#6 1 Issaquah 50
2 Eastlake 53
    
#7 2 Inglemoor 43
1 Woodinville 57
  
#2 2 Eastlake 59
1 Woodinville 81
  
    
      
   
#3 4 Bothell 32
3 Mount Si 65
   
      
     
#5 3 Mount Si 71
4 Newport 51
   
#4 4 Newport 66
3 North Creek 56
  
     
      

Hover mouse over game box for more game deteails

Team Awards

(Top 6 to Wes-King Tournament)

First Place
Winner Game 7
Second Place
Loser Game 7
Third Place
Winner Game 6
Fourth Place
Loser Game 6
Fifth Place
Winner Game 5
Sixth Place
Loser Game 5
Fri, Feb 7 - Sat, Feb 8
Finals at Sammamish High School
February 8
  
February 7
at Higher Seed
  
February 8
 
   
#1 2 Inglemoor 49
1 Issaquah 46
   
      
#6 1 Issaquah 50
2 Eastlake 53
    
#7 2 Inglemoor 43
1 Woodinville 57
  
#2 2 Eastlake 59
1 Woodinville 81
  
    
      
   
#3 4 Bothell 32
3 Mount Si 65
   
      
     
#5 3 Mount Si 71
4 Newport 51
   
#4 4 Newport 66
3 North Creek 56
  
     
      
Tap game box for more game details

Team Awards

(Top 6 to Wes-King Tournament)

First Place
Winner Game 7
Second Place
Loser Game 7
Third Place
Winner Game 6
Fourth Place
Loser Game 6
Fifth Place
Winner Game 5
Sixth Place
Loser Game 5
 
Friday, February 7, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#2 5:15 PM
TBD
Eastlake 59
@Woodinville 81
Woodinville to #7 Eastlake to #6
#3 6:00 PM
TBD
Bothell 32
@Mount Si 65
Mount Si to #5 Out
#1 7:00 PM
TBD
Inglemoor 49
@Issaquah 46
Inglemoor to #7 Issaquah to #6
#4 7:00 PM
TBD
Newport 66
@North Creek 56
Newport to #5 Out
 
Saturday, February 8, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#5 12:00 PM
Lower Gym at SAMM
Mount Si 71
@Newport 51
Fifth Place Sixth Place
#6 12:00 PM
Upper Gym at SAMM
Issaquah 50
@Eastlake 53
Third Place Fourth Place
#7 3:30 PM
Upper Gym at SAMM
Inglemoor 43
@Woodinville 57
First Place Second Place