WPA Logo
WPA Network  
 
 
  • Glacier Peak
  • Woodinville
  • Lake Stevens
  • Inglemoor
  • Eastlake
  • Jackson
  • Monroe
  • Issaquah
  • Mount Vernon
  • Mount Si
  • Newport
  • Kamiak
2020 Wes-King 4A Girls District Basketball
SHARE

2020 Wes-King 4A

Girls District Basketball

Finals at Everett Community College
Fri, Feb 14 - Sat, Feb 22

District 1 Contact

Director: Robert Polk
Treasurer: Don Beazizo

PO Box 1133
Burlington, WA 98233
Email: NWDist1@gmail.com
Director Phone: 425-268-3716
Treasurer Phone: 360-708-5587

District 2 Contact

Director: Tom & Marilyn Doyle
1012 110th Ave SE
Bellevue, WA 98004-6809
E-Mail: seaking2@juno.com
Phone: (425) 646-1584
Fax: (425) 646-1821

Tournament Director

TBD

Bracketologist

Ted House
WPA Network

Webmaster

Mark Martin
WPA Network

Admissions

Adults & Students w/o ASB $7

Students w/ASB $5

Children & Senior Citizens $5

Tournament Seeding

1Wesco #1Glacier Peak
1KingCo #1Woodinville
2Wesco #2Lake Stevens
2KingCo #2Inglemoor
3KingCo #3Eastlake
3Wesco #3Jackson
4Wesco #4Monroe
4KingCo #4Issaquah
5Wesco #5Mount Vernon
5KingCo #5Mount Si
6KingCo #6Newport
6Wesco #6Kamiak
Fri, Feb 14 - Sat, Feb 22
Finals at Everett Community College
February 22
  
February 20
  
February 18
  
February 14
at Higher Seed
  
February 15
  
February 18
  
February 21
 
         
#1 6 Newport 58
3 Jackson 39
         
           
#5 6 Newport 50
2 Inglemoor 59
      
      
#9 6 Newport 35
4 Issaquah 61
          
   
#13 4 Issaquah 43
3 Eastlake 41
    
#2 5 Mount Vernon 21
4 Issaquah 66
    
#11 2 Inglemoor 45
1 Glacier Peak 63
   
         
#6 4 Issaquah 51
1 Glacier Peak 53
     
#16 4 Issaquah 72
2 Lake Stevens 73
              
  
#14 2 Lake Stevens 57
2 Inglemoor 45
     
#3 6 Kamiak 29
3 Eastlake 53
       
#15 1 Glacier Peak 57
1 Woodinville 62
         
#7 3 Eastlake 63
2 Lake Stevens 58
     
     
#10 2 Lake Stevens 52
5 Mount Si 42
         
        
#4 5 Mount Si 55
4 Monroe 44
    
#12 3 Eastlake 45
1 Woodinville 59
   
          
#8 5 Mount Si 46
1 Woodinville 55
     
                
                  

Hover mouse over game box for more game deteails

Team Awards

(Top 4 to State)

Champion
Winner Game 15
Second Place
Loser Game 15
Third Place
Winner Game 16
Fourth Place
Loser Game 16
Fri, Feb 14 - Sat, Feb 22
Finals at Everett Community College
February 22
  
February 20
  
February 18
  
February 14
at Higher Seed
  
February 15
  
February 18
  
February 21
 
         
#1 6 Newport 58
3 Jackson 39
         
           
#5 6 Newport 50
2 Inglemoor 59
      
      
#9 6 Newport 35
4 Issaquah 61
          
   
#13 4 Issaquah 43
3 Eastlake 41
    
#2 5 Mount Vernon 21
4 Issaquah 66
    
#11 2 Inglemoor 45
1 Glacier Peak 63
   
         
#6 4 Issaquah 51
1 Glacier Peak 53
     
#16 4 Issaquah 72
2 Lake Stevens 73
              
  
#14 2 Lake Stevens 57
2 Inglemoor 45
     
#3 6 Kamiak 29
3 Eastlake 53
       
#15 1 Glacier Peak 57
1 Woodinville 62
         
#7 3 Eastlake 63
2 Lake Stevens 58
     
     
#10 2 Lake Stevens 52
5 Mount Si 42
         
        
#4 5 Mount Si 55
4 Monroe 44
    
#12 3 Eastlake 45
1 Woodinville 59
   
          
#8 5 Mount Si 46
1 Woodinville 55
     
                
                  
Tap game box for more game details

Team Awards

(Top 4 to State)

Champion
Winner Game 15
Second Place
Loser Game 15
Third Place
Winner Game 16
Fourth Place
Loser Game 16
 
Friday, February 14, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#1 7:00 PM
Jackson HS
Newport 58
@Jackson 39
Newport to #5 Out
#4 7:00 PM
Monroe HS
Mount Si 55
@Monroe 44
Mount Si to #8 Out
#3 7:00 PM
Eastlake HS
Kamiak 29
@Eastlake 53
Eastlake to #7 Out
#2 7:00 PM
Issaquah HS
Mount Vernon 21
@Issaquah 66
Issaquah to #6 Out
 
Saturday, February 15, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#7 3:30 PM
Jackson HS
Eastlake 63
@Lake Stevens 58
Eastlake to #12 Lake Stevens to #10
#5 3:30 PM
Bothell HS
Newport 50
@Inglemoor 59
Inglemoor to #11 Newport to #9
#6 5:00 PM
Jackson HS
Issaquah 51
@Glacier Peak 53
Glacier Peak to #11 Issaquah to #9
#8 5:00 PM
Bothell HS
Mount Si 46
@Woodinville 55
Woodinville to #12 Mount Si to #10
 
Tuesday, February 18, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#9 5:30 PM
Lynnwood HS
Newport 35
@Issaquah 61
Issaquah to #13 Out
#11 5:30 PM
Jackson HS
Inglemoor 45
@Glacier Peak 63
Glacier Peak to #15 Inglemoor to #14
#12 5:30 PM
Bothell HS
Eastlake 45
@Woodinville 59
Woodinville to #15 Eastlake to #13
#10 5:30 PM
Juanita HS
Lake Stevens 52
@Mount Si 42
Lake Stevens to #14 Out
 
Thursday, February 20, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#14 5:30 PM
Jackson HS
Lake Stevens 57
@Inglemoor 45
Lake Stevens to #16 Out
#13 5:30 PM
Bothell HS
Issaquah 43
@Eastlake 41
Issaquah to #16 Out
 
Friday, February 21, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#15 5:30 PM
Everett Community College
Glacier Peak 57
@Woodinville 62
Champion Second Place
 
Saturday, February 22, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#16 11:00 AM
Everett Community College
Issaquah 72
@Lake Stevens 73
Third Place Fourth Place