WPA Logo
WPA Network  
 
 
  • Union
  • Glacier Peak
  • Mount Si
  • Central Valley
  • Federal Way
  • West Valley (Yakima)
  • Auburn
  • Gonzaga Preparatory School
  • Sumner
  • Olympia
  • Skyview
  • Battle Ground
  • Inglemoor
  • Jackson
  • Eastmont
  • Kentwood
2020 WIAA 4A Boys Regional Playoffs &
SHARE

2020 WIAA 4A Boys

Regional Playoffs &

Tacoma Dome
Fri, Feb 28 - Sat, Mar 7

Note: This is not an official WIAA State Bracket.
For official WIAA State Brackets, visit the WIAA tournament page.

Bracketologist

Ted House
WPA Network

Webmaster

Mark Martin
WPA Network

Admissions

Tournament Seeding

1Seed 1Union
2Seed 2Glacier Peak
3Seed 3Mount Si
4Seed 4Central Valley
5Seed 5Federal Way
6Seed 6West Valley (Yakima)
7Seed 7Auburn
8Seed 8Gonzaga Preparatory School
9Seed 9Sumner
10Seed 10Olympia
11Seed 11Skyview
12Seed 12Battle Ground
13Seed 13Inglemoor
14Seed 14Jackson
15Seed 15Eastmont
16Seed 16Kentwood
Fri, Feb 28 - Sat, Mar 7
Tacoma Dome
Feb. 28 or 29
REGIONALS
  
  
March 4
STATE
  
March 5
  
March 6
  
March 7
 
#1 8 Gonzaga Prep 64
1 Union 66
     
#9 11 Skyview 47
6 West Valley (Ya 31
         
              
       
#13 11 Skyview 64
4 Central Valley 65
      
#2 7 Auburn 43
2 Glacier Peak 69
              
     
#10 10 Olympia 48
7 Auburn 43
    
#19 4 Central Valley 63
1 Union 55
   
             
#3 6 West Valley (Ya 44
3 Mount Si 74
       
#14 10 Olympia 56
1 Union 69
     
              
     
#11 12 Battle Ground 57
5 Federal Way 78
       
#23 4 Central Valley 47
3 Mount Si 58
#4 5 Federal Way 72
4 Central Valley 76
             
       
#15 5 Federal Way 49
3 Mount Si 61
     
              
#5 16 Kentwood 43
9 Sumner 58
     
#12 9 Sumner 60
8 Gonzaga Prep 59
    
#20 3 Mount Si 62
2 Glacier Peak 49
   
             
       
#16 9 Sumner 52
2 Glacier Peak 57
    
#22 1 Union 63
2 Glacier Peak 49
#6 15 Eastmont 46
10 Olympia 69
             
             
           
#17 11 Skyview 55
10 Olympia 75
   
#7 14 Jackson 56
11 Skyview 66
              
             
#21 10 Olympia 59
9 Sumner 48
              
#8 13 Inglemoor 57
12 Battle Ground 72
           
#18 5 Federal Way 60
9 Sumner 66
  
              
              

Hover mouse over game box for more game deteails

Team Awards

First Place
Winner Game 23
Second Place
Loser Game 23
Third Place
Winner Game 22
Fourth Place
Winner Game 21
Fifth Place
Loser Game 22
Sixth Place
Loser Game 21
Fri, Feb 28 - Sat, Mar 7
Tacoma Dome
Feb. 28 or 29
REGIONALS
  
  
March 4
STATE
  
March 5
  
March 6
  
March 7
 
#1 8 Gonzaga Prep 64
1 Union 66
     
#9 11 Skyview 47
6 West Valley (Ya 31
         
              
       
#13 11 Skyview 64
4 Central Valley 65
      
#2 7 Auburn 43
2 Glacier Peak 69
              
     
#10 10 Olympia 48
7 Auburn 43
    
#19 4 Central Valley 63
1 Union 55
   
             
#3 6 West Valley (Ya 44
3 Mount Si 74
       
#14 10 Olympia 56
1 Union 69
     
              
     
#11 12 Battle Ground 57
5 Federal Way 78
       
#23 4 Central Valley 47
3 Mount Si 58
#4 5 Federal Way 72
4 Central Valley 76
             
       
#15 5 Federal Way 49
3 Mount Si 61
     
              
#5 16 Kentwood 43
9 Sumner 58
     
#12 9 Sumner 60
8 Gonzaga Prep 59
    
#20 3 Mount Si 62
2 Glacier Peak 49
   
             
       
#16 9 Sumner 52
2 Glacier Peak 57
    
#22 1 Union 63
2 Glacier Peak 49
#6 15 Eastmont 46
10 Olympia 69
             
             
           
#17 11 Skyview 55
10 Olympia 75
   
#7 14 Jackson 56
11 Skyview 66
              
             
#21 10 Olympia 59
9 Sumner 48
              
#8 13 Inglemoor 57
12 Battle Ground 72
           
#18 5 Federal Way 60
9 Sumner 66
  
              
              
Tap game box for more game details

Team Awards

First Place
Winner Game 23
Second Place
Loser Game 23
Third Place
Winner Game 22
Fourth Place
Winner Game 21
Fifth Place
Loser Game 22
Sixth Place
Loser Game 21
 
Friday, February 28, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#5 8:00 PM
Puyallup HS
Kentwood 43
@Sumner 58
Sumner to #12 Out
 
Saturday, February 29, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#1 2:00 PM
Battle Ground HS
Gonzaga Prep 64
@Union 66
Union to #14 Gonzaga Prep to #12
#6 4:00 PM
Tumwater HS
Eastmont 46
@Olympia 69
Olympia to #10 Out
#7 4:00 PM
Battle Ground HS
Jackson 56
@Skyview 66
Skyview to #9 Out
#2 6:00 PM
Shorewood HS
Auburn 43
@Glacier Peak 69
Glacier Peak to #16 Auburn to #10
#4 6:00 PM
University HS (Spok)
Federal Way 72
@Central Valley 76
Central Valley to #13 Federal Way to #11
#3 8:00 PM
Issaquah HS
West Valley (Yakima) 44
@Mount Si 74
Mount Si to #15 West Valley (Yakima) to #9
#8 8:00 PM
Mark Morris HS
Inglemoor 57
@Battle Ground 72
Battle Ground to #11 Out
 
Wednesday, March 4, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#9 3:45 PM
Tacoma Dome
Skyview 47
@West Valley (Yakima) 31
Skyview to #13 Out
#10 5:30 PM
Tacoma Dome
Olympia 48
@Auburn 43
Olympia to #14 Out
#11 7:15 PM
Tacoma Dome
Battle Ground 57
@Federal Way 78
Federal Way to #15 Out
#12 9:00 PM
Tacoma Dome
Sumner 60
@Gonzaga Prep 59
Sumner to #16 Out
 
Thursday, March 5, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#13 3:45 PM
Tacoma Dome
Skyview 64
@Central Valley 65
Central Valley to #19 Skyview to #17
#14 5:30 PM
Tacoma Dome
Olympia 56
@Union 69
Union to #19 Olympia to #17
#15 7:15 PM
Tacoma Dome
Federal Way 49
@Mount Si 61
Mount Si to #20 Federal Way to #18
#16 9:00 PM
Tacoma Dome
Sumner 52
@Glacier Peak 57
Glacier Peak to #20 Sumner to #18
 
Friday, March 6, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#17 12:15 PM
Tacoma Dome
Skyview 55
@Olympia 75
Olympia to #21 Out
#18 2:00 PM
Tacoma Dome
Federal Way 60
@Sumner 66
Sumner to #21 Out
#19 7:15 PM
Tacoma Dome
Central Valley 63
@Union 55
Central Valley to #23 Union to #22
#20 9:00 PM
Tacoma Dome
Mount Si 62
@Glacier Peak 49
Mount Si to #23 Glacier Peak to #22
 
Saturday, March 7, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#21 9:30 AM
Tacoma Dome
Olympia 59
@Sumner 48
Fourth Place Sixth Place
#22 1:00 PM
Tacoma Dome
Union 63
@Glacier Peak 49
Third Place Fifth Place
#23 3:00 PM
Tacoma Dome
Central Valley 47
@Mount Si 58
First Place Second Place