WPA Logo
WPA Network  
 
 
  • Lynden
  • Sehome
  • Burlington-Edison
  • Archbishop Murphy
  • Liberty (Renton)
  • Cedarcrest
  • Lakewood
  • Sammamish
  • Sedro-Woolley
  • Blaine
  • Bellingham
  • Anacortes
2019 District 1/2 2A Girls Soccer
SHARE

2019 District 1/2

2A Girls Soccer

Finals at Liberty High School
Thu, Oct 31 - Sat, Nov 9

District 1 Contact

Director: Robert Polk
Treasurer: Don Beazizo

PO Box 1133
Burlington, WA 98233
Email: NWDist1@gmail.com
Director Phone: 425-268-3716
Treasurer Phone: 360-708-5587

District 2 Contact

Director: Tom & Marilyn Doyle
1012 110th Ave SE
Bellevue, WA 98004-6809
E-Mail: seaking2@juno.com
Phone: (425) 646-1584
Fax: (425) 646-1821

Tournament Director

Danielle Zelinski EMail:zelinskid@issaquah.wednet.edu

425-837-4807

Bracketologist

Ted House
WPA Network

Webmaster

Mark Martin
WPA Network

Admissions

Adults & Students w/o ASB $7

Students w/ASB $5

Children & Senior Citizens $5

Tournament Seeding

1Seed #1Lynden
2Seed #2Sehome
3Seed #3Burlington-Edison
4Seed #4Archbishop Murphy
5Seed #5Liberty (Renton)
6Seed #6Cedarcrest
7Seed #7Lakewood
8Seed #8Sammamish
9Seed #9Sedro-Woolley
10Seed #10Blaine
11Seed #11Bellingham
12Seed #12Anacortes
Thu, Oct 31 - Sat, Nov 9
Finals at Liberty High School
November 9
  
November 7
  
November 5
at Higher Seed
  
October 31
at Higher Seed
  
November 2
at Higher Seed
  
November 5
at Higher Seed
  
November 9
 
         
#1 11 Bellingham 0
6 Cedarcrest 5
         
           
#5 6 Cedarcrest 2
3 Burlington-Edis 0
      
      
#11 7 Lakewood 0
3 Burlington-Edis 2
          
   
#13 8 Sammamish 1
3 Burlington-Edis 0
    
#2 10 Blaine 1
7 Lakewood 2
    
#9 6 Cedarcrest 2
2 Sehome 0
   
         
#6 7 Lakewood 1
2 Sehome 6
     
#15 8 Sammamish 0
2 Sehome 5
              
  
#14 4 Archbishop Murp 0
2 Sehome 2
     
#3 12 Anacortes 1
5 Liberty (Renton 6
       
#16 6 Cedarcrest 1
5 Liberty (Renton 6
         
#7 5 Liberty (Renton 2
4 Archbishop Murp 1
     
     
#12 4 Archbishop Murp 2
1 Lynden 1
         
        
#4 9 Sedro-Woolley 1
8 Sammamish 3
    
#10 8 Sammamish 0
5 Liberty (Renton 7
   
          
#8 8 Sammamish 1
1 Lynden 0
     
                
                  

Hover mouse over game box for more game deteails

Team Awards

(Top 3 to State)

First Place
Winner Game 16
Second Place
Loser Game 16
Third Place
Winner Game 15
Thu, Oct 31 - Sat, Nov 9
Finals at Liberty High School
November 9
  
November 7
  
November 5
at Higher Seed
  
October 31
at Higher Seed
  
November 2
at Higher Seed
  
November 5
at Higher Seed
  
November 9
 
         
#1 11 Bellingham 0
6 Cedarcrest 5
         
           
#5 6 Cedarcrest 2
3 Burlington-Edis 0
      
      
#11 7 Lakewood 0
3 Burlington-Edis 2
          
   
#13 8 Sammamish 1
3 Burlington-Edis 0
    
#2 10 Blaine 1
7 Lakewood 2
    
#9 6 Cedarcrest 2
2 Sehome 0
   
         
#6 7 Lakewood 1
2 Sehome 6
     
#15 8 Sammamish 0
2 Sehome 5
              
  
#14 4 Archbishop Murp 0
2 Sehome 2
     
#3 12 Anacortes 1
5 Liberty (Renton 6
       
#16 6 Cedarcrest 1
5 Liberty (Renton 6
         
#7 5 Liberty (Renton 2
4 Archbishop Murp 1
     
     
#12 4 Archbishop Murp 2
1 Lynden 1
         
        
#4 9 Sedro-Woolley 1
8 Sammamish 3
    
#10 8 Sammamish 0
5 Liberty (Renton 7
   
          
#8 8 Sammamish 1
1 Lynden 0
     
                
                  
Tap game box for more game details

Team Awards

(Top 3 to State)

First Place
Winner Game 16
Second Place
Loser Game 16
Third Place
Winner Game 15
 
Thursday, October 31, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#1 6:00 PM
Cedarcrest HS
Cedarcrest 5
@Bellingham 0
Cedarcrest to #5 Out
#2 7:00 PM
Lakewood HS
Blaine 1
@Lakewood 2
Lakewood to #6 Out
#4 7:00 PM
Sammamish HS
Sammamish 3
@Sedro-Woolley 1
Sammamish to #8 Out
#3 7:00 PM
Liberty HS
Liberty (Renton) 6
@Anacortes 1
Liberty (Renton) to #7 Out
 
Saturday, November 2, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#6 3:00 PM
Civic Stadium, Bellingham
Lakewood 1
@Sehome 6
Sehome to #9 Lakewood to #11
#7 3:00 PM
Archbishop Murphy HS
Liberty (Renton) 2
@Archbishop Murphy 1
Liberty (Renton) to #10 Archbishop Murphy to #12
#5 4:00 PM
BEHS Kirkby Field
Cedarcrest 2
@Burlington-Edison 0
Cedarcrest to #9 Burlington-Edison to #11
#8 5:00 PM
Civic Stadium, Bellingham
Sammamish 1
@Lynden 0
Sammamish to #10 Lynden to #12
 
Tuesday, November 5, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#12 4:00 PM
Civic Stadium, Bellingham
Archbishop Murphy 2
@Lynden 1
Archbishop Murphy to #14 Out
#9 6:00 PM
Civic Stadium, Bellingham
Sehome 0
@Cedarcrest 2
Cedarcrest to #16 Sehome to #14
#11 6:00 PM
BEHS Kirkby Field
Lakewood 0
@Burlington-Edison 2
Burlington-Edison to #13 Out
#10 6:00 PM
Liberty HS
Liberty (Renton) 7
@Sammamish 0
Liberty (Renton) to #16 Sammamish to #13
 
Thursday, November 7, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#13 5:00 PM
Liberty HS
Sammamish 1
@Burlington-Edison 0
Sammamish to #15 Out
#14 7:00 PM
Liberty HS
Archbishop Murphy 0
@Sehome 2
Sehome to #15 Out
 
Saturday, November 9, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#15 1:00 PM
Liberty HS
Sammamish 0
@Sehome 5
Third Place Out
#16 3:00 PM
Liberty HS
Cedarcrest 1
@Liberty (Renton) 6
First Place Second Place