League
4A
2A/3A
Post Season Search Login | Register | Contacts
Boys Tennis
KingCo - 4A
   Conf.  Overall
 WLWL
Issaquah80111
Skyline6264
Newport62102
Eastlake62103
Inglemoor4474
Woodinville3557
North Creek2626
Bothell17210
Mount Si08113


Complete Standings
(Including JV & C Teams)
ScheduleCoachesRosterDocuments
 
Schedule:
Show Transportation

2017-18 Varsity Boys Tennis Schedule

Regular Season

  Date Woodinville Opponent  
Thu, Sep 7 Woodinville 1 Redmond 6
* Fri, Sep 8 Woodinville 0 Eastlake 7
* Tue, Sep 12 Woodinville 1 Inglemoor 6
Wed, Sep 13 Woodinville 5 Juanita 2
Mon, Sep 18 Woodinville 7 Lynnwood 0
* Wed, Sep 20 Woodinville 0 Issaquah 7
Mon, Sep 25 Woodinville 2 Edmonds-Woodway 5
* Tue, Sep 26 Woodinville 6 Bothell 1
* Wed, Sep 27 Woodinville 1 Skyline 6
* Thu, Sep 28 Woodinville 5 Mount Si 2
* Tue, Oct 3 Woodinville 1 Newport 6
* Thu, Oct 5 Woodinville 4 North Creek 3

Post Season (If Qualified)

  Date/Time Event  
 Oct 9, 10:00 AMKingCO 4A Championships at Skyline High School
 

Match Results

Oct 8, 2017 7:55 AM

Woodinville High School 4

North Creek High School 3

1st Singles: Eric Yang (W) defeated Joe Yamauchi 7-6(3), 5-7, 1-0(8)
2nd Singles: Esh Sathiyamoorthy (W) defeated Abi Chandrasekaran 6-4, 6-1
3rd Singles: Tak Kubota (W) defeated Kai Geller 6-0, 6-1
4th Singles: Nihar Shastri (W) defeated Alex Couckuyt 6-3, 6-1
1st Doubles: David Lew & Pranav Shaji (NC) defeated
Cadence Kirby & Haden Borjeson 2-6, 6-0, 6-1
2nd Doubles: Jack Larsen & Trent Ward (NC) defeated
Carson Ward & Ethan Macias-Denham 7-5, 4-6, 6-3
3rd Doubles: Noah Rogers & Justin Jones (NC) defeated
Rocky Lindell & William Heins 6-3, 6-2
Exh. Doubles: Chris Yen & Jamie Cast (W) defeated
Lakshmanan Muthukaruppan & Vrishabhadev SathishKumar 6-0
- - - - - - - - - - - - -

Woodinville High School 1

Newport High School 6

1st Singles: Connor Scott (N) defeated Eric Yang 7-6(5),3-6, 6-0

2nd Singles: Arnaf Sahu (N) defeated Esh Sathiyamoorthy 6-1, 6-3

3rd Singles: Takeshi Kubota (W) defeated Gabriel Wu 7-5, 4-6, 7-5

4th Singles: Chaitanya Koli (N) defeated Nihar Shastri 6-2, 6-2

1st Doubles: Garrett Gants & Walter Crijanovschi (N) defeated

Carson Ward & Chris Yen 6-2, 6-2

2nd Doubles: Daniel Koh & Neil Kagalwala (N) defeated

Cadence Kirby & Haden Borjeson 6-1, 6-2

3rd Doubles: Thomas Kristen & Charles Gartenberg (N) defeated

John Park & Rocky Lindell 6-3, 6-3

Exhib. Singles: Michael Kim (N) defeated Jamie Cast 8-0

- - - - - - - - - -

Woodinville High School 5

Mount Si High School 2

1st Singles: Eric Yang (W) defeated Corey Gazit 6-2, 6-2

2nd Singles: Esh Sathiyamoorthy (W) defeated Eli Trostel 6-2, 6-1

3rd Singles: Takeshi Kubota (W) defeated William Bourgault 6-1, 7-6(6)

4th Singles: Hayden Moss (MS) defeated Haden Borjeson 6-2, 5-7, 7-6(8)

1st Doubles: Carson Ward & Chris Yen (W) defeated

Isaac Edson & Cole Griffin 6-2, 6-3

2nd Doubles: Tyler Moss & Kaidan Popp (MS) defeated

Cadence Kirby & Jamie Cast 7-6(9), 6-3

3rd Doubles: Ethan Macias-Denham & Rocky Lindell (W) defeated

Joey Lane & Skyler Woolf 6-0, 6-3

Exh. Doubles: Hayden Kirwin & Eli Trostel (MS) defeated

William Heins & Chris Yen 9-8(3)

- - - - - - - - - -

Woodinville High School 1

Skyline High School 6

1st Singles: Eric Yang (W) defeated Brandon Khoo 0-6, 0-4 Default

2nd Singles: Bryan Khoo (S) defeated Esh Sathiyamoorthy 6-0, 6-0

3rd Singles: Ananta Ranganathan (S) defeated Takeshi Kubota 6-1, 6-1

4th Singles: Ben Yu (S) defeated Nihar Shastri 6-4, 6-1

1st Doubles: David Wong & Shawn Stanley (S) defeated

Carson Ward & Chris Yen 6-0, 6-1

2nd Doubles: David Liew & Cameron Guilbert (S) defeated

Cadence Kirby & Haden Borjeson 6-2, 6-3

3rd Doubles: Leon Shinoda & Amartya Ranganathan (S) defeated

Ethan Macias-Denham & Jamie Cast 6-3, 6-0

Exh. Doubles: Allen Zhou & Archiff Gubiligan (S) defeated

Rocky Lindell & William Heins 6-4, 6-1

- - - - - - - - - -

Woodinville High School 6

Bothell High School 1

1st Singles: Eric Yang (W) defeated Umberto Ciceri 6-4, 6-4
2nd Singles: Esh Sathiyamoorthy (W) defeated Presley Encell 6-3, 6-1
3rd Singles: Takeshi Kubota (W) defeated Emmanuel Nguyen 6-3, 6-1
4th Singles: Nihar Shastri (W) defeated Joshua Kim 6-2, 6-2
1st Doubles: Andrew Schuller & Johnny Schuller (B) defeated
Carson Ward & Chris Yen 6-0, 6-2
2nd Doubles: Cadence Kirby & Haden Borjeson (W) defeated
David Lee & Joe Pendlebury 6-3, 6-3
3rd Doubles: Ethan Macias-Denham & Jamie Cast (W) defeated
Alex Switzer & Anthony Le 6-3, 6-0
Exh. Doubles: Emmanuel Nguyen & Joshua Kim (B) defeated
Rocky Lindell & William Heins 8-6
- - - - - - - - - - - - -

Woodinville High School 2

Edmonds-Woodway High School 5

1st Singles: Eric Yang (W) defeated Nick Berni 6-4, 1-6, 6-2
2nd Singles: Jordan Megiveron (EW) defeated Esh Sathiyamoorthy 6-4, 6-4
3rd Singles: Takeshi Kubota (W) defeated Lachlan Rogan 1-6, 6-2, 6-4
4th Singles: Andre Stransky (EW) defeated Nihar Shastri 6-4, 6-4
1st Doubles: Harrison Steiner & Gabe Cano (EW) defeated
Carson Ward & Chris Yen 6-2, 6-7(5), 6-1
2nd Doubles: Drew Boland & Arnold Hahn (EW) defeated
Cadence Kirby & Haden Borjeson 6-7(1), 6-3, 6-3
3rd Doubles: Alec Matulka & Josh Capuzzi (EW) defeated
Ethan Macias-Denham & Jamie Cast 7-5, 4-6, 6-3
Exhib. Doubles: Tai Starchman & T.J. Oliver (EW) defeated
Rocky Lindell & William Heins 6-1
Exhib. Doubles: Rocky Lindell & William Heins (W) defeated
Krithile Durisamy & Gunnar Whitelaw 7-5
- - - - - - - - - - - - -

Woodinville High School 0

Issaquah High School 7

1st Singles: Lucas Pastor (I) defeated Eric Yang 6-2, 7-5
2nd Singles: Richard Jia (I) defeated Esh Sathiyamoorthy 6-1, 6-1
3rd Singles: Ryan Cho (I) defeated Takeshi Kubota 6-0, 6-3
4th Singles: Erik Tseng (I) defeated Nihar Shastri 6-4, 6-4
1st Doubles: Kobe Sarausad & Charlie Suh (I) defeated
Carson Ward & Chris Yen 6-1, 6-0
2nd Doubles: Jonathan Oh & Hampus Holmgren (I) defeated
Cadence Kirby & Haden Borjeson 6-2, 6-0
3rd Doubles: Jake Jung & Marcus Tang (I) defeated
Ethan Macias-Denham & Jamie Cast 6-4, 6-0
Exhib. Doubles: Rocky Lindell & William Heins (W) defeated
Sebastian Antezana & Arman Tina 7-6(3)
- - - - - - - - - - - - - -

Woodinville High School 7

Lynnwood High School 0

1st Singles: Eric Yang (W) defeated Barney French 6-1, 6-1
2nd Singles: Esh Sathiyamoorthy (W) defeated Sam Ruiz 6-0, 6-0
3rd Singles: Takeshi Kubota (W) defeated Mark Guzman 6-0, 6-1
4th Singles: Nihar Shastri (W) defeated Ian Bjornson 6-1, 6-0
1st Doubles: Carson Ward & Chris Yen (W) defeated
Larry Nguyen & Matthew Mansfield 6-2, 6-2
2nd Doubles: Cadence Kirby & Haden Borjeson (W) defeated
Alex Nguyen & Jason Mutuc 6-1, 6-0
3rd Doubles: Ethan Macias-Denham & Jamie Cast (W) defeated
Mich Le & Renzo Gonzalez 6-1, 6-1
Exhib. Doubles: Rocky Lindell & William Heins (W) defeated
Tim Shepel & Sam Ruiz 8-3

- - - - - -

Woodinville High School 5

Juanita High School 2

1st Singles: Eric Yang (W) defeated Keegan Decker 6-0, 6-2
2nd Singles: Jake Haas (J) defeated Esh Sathiyamoorthy 1-6, 7-5, 6-3
3rd Singles: Tak Kubota (W) defeated Anuj Ankit 6-2, 6-2
4th Singles: Sahir Karmali (J) defeated Nhar Shastri 4-6, 6-0, 7-5
1st Doubles: Carson Ward & Chris Yen (W) defeated
Nate Kantor & Erik Odderson 6-2, 6-3
2nd Doubles: Cadence Kirby & Haden Borjeson (W) defeated
Brayden Bracket & Tyler Yim 6-1, 6-4
3rd Doubles: Ethan Macias-Denham & Jamie Cast (W) defeated
Eli Verme & Nathan Haong 6-1, 6-0
Exh. Doubles: Rocky Lindell & William Heins (W) defeated
Michael Gierry & Farez Quresh 7-6(3), 4-6, 1-0(6)

- - - - - - -

Woodinville High School 1

Inglemoor High School 6

1st Singles: Eric Yang (W) defeated James Peng 1-6, 7-6(6), 6-1
2nd Singles: Alex Wang (I) defeated Tak Kubota 6-1, 6-3
3rd Singles: Adam Walter (I) defeated Nihar Shastri 6-2, 6-0
4th Singles: Oliver Wolff (I) defeated Jamie Cast 6-1, 6-0
1st Doubles: Brian Xie & Mustafa Khan (I) defeated
Carson Ward & Chris Yen 6-2, 6-3
2nd Doubles: Ethan Huang & Edward Xin (I) defeated
Cadence Kirby & Haden Borjeson 6-2, 3-6, 6-0
3rd Doubles: Matt Cummings & Gavin Wright (I) defeated
Ethan Macias-Denham & Rocky Lindell 6-2, 6-4
Exhib. Doubles: Andrew Kim & Jerry Cao (I) defeated
Jeffrey Liang & William Heins 6-1, 6-0

- - - - - - - - - -

Woodinville High School 0

Eastlake High School 7

1st Singles: Clemente Varas (E) defeated Eric Yang 6-4, 6-1
2nd Singles: Liam Bigbee (E) defeated Tak Kubota 6-0, 6-0
3rd Singles: Shrey Arora (E ) defeated Nihar Shastri 6-0, 6-0
4th Singles: Townsend Rowland (E) defeated Jamie Cast 6-0, 6-0
1st Doubles: Arvind Nambakam & Ben Malci (E) defeated
Carson Ward & Chris Yen 6-4, 6-3
2nd Doubles: Nikola Frljanic & Filip Frljanic (E)) defeated
Cadence Kirby & Haden Borjeson 6-0, 6-1
3rd Doubles: Sammy Bharadwaj & Ryan Fedelis (E) defeated
Ethan Macias-Denham & William Heins 6-4, 0-1(9), 1-0(7)
Ex. Doubles: Eastlake Exibition Doubles team (E) defeated
Jeffrey Liang & Rocky Lindell 6-0, 6-2

- - - - - - - - - - - - - - -

Woodinville High School 1

Redmond High School 6

1st Singles: Eric Yang (W) defeated Vhrun Venkatesh 6-3, 6-1
2nd Singles: Davin Hong (R) defeated Tak Kubota 6-1, 6-3
3rd Singles: Aaron Hong (R) defeated Nihar Shastri 6-1, 6-2
4th Singles: Ben Gilman (R) defeated Jamie Cast 6-3, 6-1
1st Doubles: Keenan Gianz & Simon Liu (R)) defeated
Carson Ward & Chris Yen 6-1, 6-3
2nd Doubles: Andrew Tischhauser & Sathvik Kakanuru (R) defeated
Cadence Kirby & Haden Borjeson 7-6(6), 7-5
3rd Doubles: Nathan Condon & Eli Trepte (R) defeated
Rocky Lindell & William Heins 6-1, 6-0
Exh. Doubles: Redmond’s Ex Doubles Team (R) defeated
Ethan Macias-Denham & Jeffrey Liang 6-4, 6-1

Varsity Calendar

Sep 4, 2017 4:41 PM

FALCON

TENNIS

2017


Copyright 2007-2016 kingcoathletics.com
Advertising Privacy Policy