Girls Wrestling
   League  Overall
 WLWL
Newport4060
Redmond3040
Skyline0101
Issaquah0222
Bellevue0000
Interlake0002
Juanita0002
Lake Washington0002
Liberty0002
Mercer Island0000
Mount Si0000
Sammamish0012
Woodinville0010
Bothell0203
North Creek0242


Complete Standings
(Including JV & C Teams)
Thursday, Jan 16
Awaiting Score
Lake Washington
Liberty *


IssHS
Final
Scored By: Dave.Unwin
0Bothell
0Interlake *


Final
Scored By: Kirk.Hyatt
0Juanita
1Issaquah *


Final
Scored By: Gus.Kiss1
1Sammamish
1Skyline *


Final
Scored By: Gus.Kiss1
1Bellevue
1Skyline *


Awaiting Score
Juanita
Liberty *


IssHS
** RESCHEDULED / Wed, Jan 22 **
Woodinville
Mercer Island *


Final
Scored By: Kirk.Hyatt
0Lake Washington
1Issaquah *


Final
Scored By: Michael.Chenoweth
0Bothell
18Newport *


Final
Scored By: Gus.Kiss1
1Redmond
1Skyline *


Friday, Jan 17
 
Zillah
W Valley (Yak)
W Valley (Spk)
Wenatchee
Warden
Wapato
Walla Walla
Wahluke
Toppenish
Tonasket
Sunnyside
Southridge
Shadle Park
Royal
Rogers (Spk)
River View
Richland
Quincy
Prosser
Pasco
Newport
Naches Valley
Mount Baker
Moses Lake
Mead
Lynden
Liberty
Lakeside
Lake Stevens
Kiona Benton
Kennewick
Kamiakin
Highland
Hermiston, OR
Hanford
Granger
Grandview
Ephrata
Enumclaw
Ellensburg
Eisenhower
Eastmont
E Valley (Yak)
E Valley (Spk)
Deer Park
Davis
Connell
Chiawana
Chewelah
Central Valley
Cashmere
Burlington-Ed
Anacortes
Othello *


PT Gym
Saturday, Jan 18
Time TBD
Lipstick Open
Yelm
Wilson
Tyee
Spanaway Lake
Shelton
Redmond
Olympic
Olympia
North Kitsap
Mt Rainier
Issaquah
Ingraham
Graham Kapowsin
Federal Way
Evergreen
Clover Park
Chief Sealth
Central Kitsap
Bainbridge
Auburn MV
Auburn
Lakes *


Time TBD
Sumner Girls Invite
Juanita
Capital
Sumner *


9:00 AM
White River
Stanwood
Skyline
Shorewood
Sedro-Woolley
Seattle Academy
Roosevelt
North Creek
Nooksack Valley
Newport
Mount Vernon
Mount Si
Meridian
Meadowdale
Mariner
Lynden
Lake Stevens
Kennedy Catholic
Kamiak
Forks
Burlington-Ed
Blaine
Mountlake Ter *


MlkTerHS
9:30 AM
Lady Hawk Invitational
Woodinville
Newport


MlkTerHS
9:30 AM
Lady Hawks Invitational
Mount Si


MlkTerHS

Schedule:
Show Transportation

2019-20 Varsity Girls Wrestling Schedule

Regular Season - Completed Games

  Date Issaquah Opponent  
* Thu, Dec 5 Issaquah 0 Skyline 0
Thu, Dec 12 Issaquah 0 Mercer Island 0
* Thu, Dec 12 Issaquah 0 Mount Si 0
Thu, Dec 19 Issaquah 0 Interlake 0
* Thu, Dec 19 Issaquah 0 Newport 18
* Thu, Jan 9 Issaquah 6 Redmond 42
Thu, Jan 9 Issaquah 0 Sammamish 0
Thu, Jan 16 Issaquah 1 Juanita 0
Thu, Jan 16 Issaquah 1 Lake Washington 0

Regular Season - Remaining Games

  Date Opponent Time Place  
Sat, Jan 18 Lipstick Open
Lakes (Host)
Away
* Thu, Jan 23 Bothell
6:00 PM Away Bothell
Tue, Jan 28 Liberty
7:00 PM Away LbrtyHS
* Thu, Jan 30 North Creek
6:00 PM Home LbrtyHS
* Thu, Jan 30 Woodinville
7:30 PM Home LbrtyHS

Post Season (If Qualified)

  Date/Time Event  
 Feb 7, 12:00 AM
Feb 8, 12:00 AM
Sub-Regional Wrestling at Nathan Hale High School
 Feb 15, 12:00 AMRegional Wrestling
 Feb 21, 12:00 AM
Feb 22, 12:00 AM
WIAA Mat Classic XXXII at Tacoma Dome