Girls Wrestling
   League  Overall
 WLWL
Newport4060
Redmond3040
North Creek2272
Mercer Island1021
Mount Si1020
Skyline0202
Issaquah0222
Interlake0002
Juanita0002
Lake Washington0002
Liberty0002
Sammamish0012
Woodinville0010
Bellevue0102
Bothell0406


Complete Standings
(Including JV & C Teams)
Wednesday, Jan 22
Final
Scored By: Tony.Schlotfeldt
0Woodinville
0Mount Si *


Final
Scored By: Rob.Kendrick
0Mercer Island
12North Creek *


Final
Scored By: Tony.Schlotfeldt
0North Creek
0Mount Si *


Final
Scored By: Lee.Jahncke
0Woodinville
0Mercer Island *


Thursday, Jan 23
Awaiting Score
Issaquah
Bothell *


Bothell
Final
Scored By: Steve.Becher
0Newport
0Lake Washington *


Awaiting Score
Interlake
Juanita *


LWHS
Awaiting Score
Skyline
Woodinville *


NCHS
Final
Scored By: Rob.Kendrick
0Skyline
12North Creek *


Awaiting Score
Liberty
Bothell *


Bothell
Final
Scored By: Steve.Becher
0Interlake
0Lake Washington *


Awaiting Score
Newport
Juanita *


LWHS
Friday, Jan 24
 
Relentless Tournament
Juanita
Clover Park
Chief Sealth *


CSHS
Awaiting Score
Mercer Island
Redmond *


RdmndHS
Final
Scored By: Jory.Hamilton1
1Mount Si
0Bellevue *


Awaiting Score
Mount Si
Sammamish *


RdmndHS
Awaiting Score
Mount Si
Redmond *


RdmndHS
Final
Scored By: Jory.Hamilton1
1Mercer Island
0Bellevue *


Awaiting Score
Mercer Island
Sammamish *


RdmndHS
Saturday, Jan 25
 
Viking Girls Invitational
Tenino
Tahoma
Sumner
Squalicum
Sehome
Rogers (Puy)
Rochester
Ridgefield
Olympic
Olympia
Lynden
Kentridge
Hoquiam
Graham Kapowsin
Friday Harbor
Forks
Federal Way
Enumclaw
Emerald Ridge
Elma
Curtis
Chief Sealth
Cedarcrest
Castle Rock
Bremerton
Bonney Lake
Blaine
Black Hills
Bellingham
Bellarmine
Ballard
Auburn
Puyallup *


PHS
 
Lady Knights Invitational
Yelm
T Jefferson
South Whidbey
Snohomish
Shorecrest
Sedro-Woolley
Redmond
Oak Harbor
North Thurston
Nooksack Valley
Nathan Hale
Naches Valley
Mountlake Ter
Mount Vernon
Mount Si
Mount Baker
Monroe
Meridian
Meadowdale
Marysville-Pil
Marysville-Get
Mariner
Lindbergh
Lakewood
Lakeside
Lake Stevens
La Conner
Jackson
Ingraham
Hazen
Granite Falls
Glacier Peak
Ferndale
Evergreen
Everett
Edmonds-Wd
Darrington
Concrete
Cascade
Burlington-Ed
Bremerton
Bellingham
Ballard
Arlington
Anacortes
Kamiak *


MarHS

Schedule:
Show Transportation

2019-20 Varsity Girls Wrestling Schedule

Regular Season - Completed Games

  Date North Creek Opponent  
Thu, Dec 12 North Creek 12 Juanita 0
Thu, Dec 12 North Creek 12 Lake Washington 0
Sat, Dec 14 Lady Classic
North Creek 22 Everett (Host) 102
Arlington 74
Bishop Blanchet 6
Burlington-Edison 97
Bellingham 46
Blaine 6
Cascade 48
Cedarcrest 33
Camas 18
Chief Sealth 91
Darrington 32
Edmonds-Woodway 38
Friday Harbor 18
Ferndale 80
Federal Way 75
Granite Falls 4
Glacier Peak 0
Jackson 60
Kamiak 35
Kennedy Catholic 0
Kent Meridian 65
Lakewood 21
Lake Stevens 44
Lynnwood 0
Mariner 13
Meadowdale 15
Marysville-Getchell 36
Marysville-Pilchuck 36
Mount Si 0
Mountlake Terrace 0
Mount Vernon 49
Nathan Hale 10
Newport 5
North Thurston 35
Oak Harbor 20
Rochester 13
Sammamish 14
Woodinville 0
Wilson 28
* Thu, Dec 19 North Creek 12 Redmond 24
Thu, Dec 19 North Creek 84 Sammamish 0
* Tue, Jan 7 North Creek 66 Bothell 15
Thu, Jan 9 North Creek 12 Interlake 0
* Thu, Jan 9 North Creek 12 Newport 18
Sat, Jan 11 Atown Tourney
North Creek 0 Arlington (Host) 0
Burlington-Edison 0
Blaine 0
Cascade 0
Chief Sealth 0
Everett 0
Edmonds-Woodway 0
Jackson 0
Kamiak 0
Kennedy Catholic 0
Lakewood 0
Lynden 0
Lakeside 0
Lynnwood 0
Mariner 0
Meadowdale 0
Marysville-Getchell 0
Meridian 0
Marysville-Pilchuck 0
Mountlake Terrace 0
Mount Vernon 0
Oak Harbor 0
Orting 0
Sedro-Woolley 0
Sat, Jan 18 Lady Hawk Invite
North Creek 18 Mountlake Terrace (Host) 4
Burlington-Edison 0
Blaine 0
Forks 49
Kamiak 33
Kennedy Catholic 8
Lynden 0
Lake Stevens 0
Mariner 24
Meadowdale 0
Meridian 0
Mount Si 15
Mount Vernon 62
Newport 16
Nooksack Valley 13
Roosevelt 8
Seattle Academy 0
Skyline 13
Stanwood 74
Shorewood 38
Sedro-Woolley 92
White River 144
Wed, Jan 22 North Creek 12 Mercer Island 0
* Wed, Jan 22 North Creek 0 Mount Si 0
* Thu, Jan 23 North Creek 12 Skyline 0

Regular Season - Remaining Games

  Date Opponent Time Place  
* Tue, Jan 28 Woodinville
6:00 PM Away Woodinvl
        Double Dual
* Thu, Jan 30 Issaquah
6:00 PM Away LbrtyHS
Thu, Jan 30 Liberty
7:30 PM Away LbrtyHS

Post Season (If Qualified)

  Date/Time Event  
 Feb 7, 12:00 AM
Feb 8, 12:00 AM
Sub-Regional Wrestling at Chief Sealth High School
 Feb 15, 12:00 AMRegional Wrestling
 Feb 21, 12:00 AM
Feb 22, 12:00 AM
WIAA Mat Classic XXXII at Tacoma Dome