KingCo Contacts
Home   |   Our League   |   League Contacts   |   Website Contacts   |   Directions   |   Officials


A
North Creek High School
Richard Abiador
Volleyball: Head Coach
Foster High School
Breanna Adamiak
Athletic Secretary
Highline High School
Timi Akinniyi
Boys Soccer: Head Coach
Girls Soccer: Head Coach
Mercer Island High School
Ron Akins
Boys Tennis: Head Coach
Girls Tennis: Coach
Lindbergh High School
Justina Alex
Gymnastics: Head Coach
Highline High School
Emily Alvarez
Volleyball: Coach
Issaquah High School
Luke Ande
Athletic Director
Liberty (Renton) High School
Brad Anderson
Boys Track: Head Coach
Eastlake High School
Jody Anderson
Girls Cross Country: Head Coach
Eastlake High School
Troy Anderson
Boys Cross Country: Head Coach
Boys Track: Head Coach
Bothell High School
Jonathan Andrews
Boys Soccer: Coach
Inglemoor High School
Amber Antush
Athletic Secretary
Eastlake High School
John Appelgate
District Athletic Director
Juanita High School
Wayne Applehans
Boys Tennis: Coach
Lake Washington High School
Andy Arena
Football: Head Coach
Newport High School
Savannah Atabelo
Dance & Drill: Head Coach
Juanita High School
Ellis Atkinson
Girls Soccer: Coach
Evergreen (Sea) High School
Makinzie Atteberry
Boys Swim: Head Coach
Girls Swim: Head Coach
Highline High School
Maki Atterberry
Boys Swim: Head Coach
Girls Swim: Head Coach
B
Highline High School
Scott Babcock
Boys Tennis: Head Coach
Girls Tennis: Head Coach
Hazen High School
Rita Baccus
District Athletic Secretary
Eastlake High School
Laura Bachman
Girls Basketball: Coach
Evergreen (Sea) High School
Jordan Badinger
Boys Soccer: Head Coach
Highline High School
Jordan Badinger
Girls Soccer: Coach
Juanita High School
Mike Bailey
Boys Golf: Head Coach
Redmond High School
John Bailie
Baseball: Head Coach
Boys Tennis: Coach
Bothell High School
Tom Bainter
Football: Head Coach
Issaquah High School
Tom Bakamus
Boys Golf: Head Coach
North Creek High School
Amy Baker
Volleyball: Coach
Newport High School
Zoe Ballesteros
Boys Soccer: Coach
Girls Soccer: Coach
Eastlake High School
Pat Bangasser
Athletic Director
Boys Golf: Head Coach
Redmond High School
Julie Barashkoff
Boys Swim: Head Coach
Girls Swim: Head Coach
Bothell High School
Cathy Barela
District Athletic Secretary
Liberty (Renton) High School
Lindsay Barnes
Fastpitch Softball: Head Coach
Interlake High School
Brad Barquist
Boys Cross Country: Head Coach
Newport High School
Eric Bartleson
Boys Swim: Head Coach
Girls Swim: Head Coach
Issaquah High School
Brie Baumann
Fastpitch Softball: Head Coach
Skyline High School
Lauren Baumann
Dance & Drill: Head Coach
North Creek High School
Chalise Baysa
Girls Soccer: Head Coach
Juanita High School
Azuma Bearden
Girls Basketball: Head Coach
Skyline High School
Dalton Beaty
Baseball: Coach
Lindbergh High School
Benny Benavides
Baseball: Head Coach
Woodinville High School
Kim Benedict
Slowpitch Softball: Head Coach
Hazen High School
Chris Bennett
Football: Head Coach
Inglemoor High School
Rich Bennett
Cross Country: Head Coach
Hazen High School
Jeff Bernhardt
Girls Basketball: Head Coach
Lake Washington High School
Derek Bingham
Baseball: Head Coach
Inglemoor High School
Craig Bishop
Baseball: Head Coach
Mercer Island High School
Lindsey Blaine
Athletic Coordinator
Girls Basketball: Head Coach
Newport High School
Jennetta Blake
Athletic Secretary
Cheer: Head Coach
Juanita High School
Kris Blanch
Athletic Secretary
Lake Washington High School
Gary Blessington
Boys Cross Country: Head Coach
Woodinville High School
Ashley Blumer
Girls Soccer: Coach
Mercer Island High School
Elizabeth Bobadilla
Cheer: Head Coach
Woodinville High School
Jennifer Bolibol
Track: Head Coach

Girls Cross Country: Head Coach
Bothell High School
Ron Bollinger
Boys Basketball: Head Coach
Evergreen (Sea) High School
Roderick Booker
Girls Basketball: Coach
North Creek High School
Florence Booth
Badminton: Head Coach
Mount Si High School
Steve Botulinski
Football: Head Coach
Girls Golf: Head Coach
Sammamish High School
AJ Boulangeat
Boys Soccer: Coach
Girls Soccer: Coach
Mercer Island High School
Erin Bourguignon
Girls Soccer: Head Coach
Highline High School
Lori Box
Athletic Director
Woodinville High School
Cathy Boyce
Athletic Director
Interlake High School
Sam Bradley
Dance & Drill: Head Coach
Skyline High School
Don Braman
Boys Soccer: Head Coach
Girls Soccer: Head Coach
Juanita High School
Matt Breysse
Boys Golf: Coach
Sammamish High School
Jeff Bright
Boys Basketball: Coach
Girls Tennis: Coach
Issaquah High School
Josh Brookshire
Football: Head Coach
Issaquah High School
Katie Brookshire
Girls Track: Head Coach
Newport High School
Jeremy Brown
Volleyball: Coach
Juanita High School
Matt Brown
Boys Soccer: Head Coach
Newport High School
Mike Brown
Girls Tennis: Coach
Woodinville High School
Scott Bullock
Girls Basketball: Head Coach
Woodinville High School
Michael Burrus
Football: Coach
Lake Washington High School
Julie Byrd
Cheer: Head Coach
Foster High School
August Byzinker
Boys Cross Country: Coach
Girls Cross Country: Coach
C
Sammamish High School
Jessica Cabales
Fastpitch Softball: Head Coach
Sammamish High School
Ana Cabral-Guillen
Boys Basketball: Coach
Foster High School
Nick Cairnes
Baseball: Head Coach
Interlake High School
Doug Calvert
Girls Golf: Head Coach
Interlake High School
Mitch Carabat
Girls Track: Head Coach
Juanita High School
Jared Carter
Football: Head Coach
Bothell High School
Jacob Cartwright
Boys Lacrosse: Head Coach
Hazen High School
Anne Case
Girls Swim: Head Coach
North Creek High School
Colby Cashman
Boys Basketball: Coach
Lindbergh High School
Thomas Caudle
Athletic Director
Bellevue High School
Felipe Caycedo
Fastpitch Softball: Head Coach
Slowpitch Softball: Head Coach
Tyee High School
Chris Chacon
Boys Wrestling: Head Coach
Girls Wrestling: Head Coach
Highline High School
Darrell Chase
Volleyball: Coach
Renton High School
Earl Cheatham
Girls Basketball: Coach
Juanita High School
Peter Cheng
Badminton: Head Coach
Newport High School
Michael Chenoweth
Boys Wrestling: Head Coach
Girls Wrestling: Head Coach
Foster High School
Davidson Chu
Boys Tennis: Head Coach
Girls Tennis: Head Coach
Newport High School
Delanie Church
Volleyball: Coach
Eastlake High School
Joe Clay
Football: Coach
Tyee High School
Robert Clements
Athletic Director
Issaquah High School
Michael Cobb
Boys Track: Head Coach
Bellevue High School
Peter Cochran
Girls Soccer: Head Coach
Skyline High School
Russ Cofano
Girls Basketball: Head Coach
Highline High School
Deontae Cooper
Football: Head Coach
Highline High School
Shay Cooper
Fall Cheer: Head Coach
Juanita High School
Kevin Corbett
Boys Wrestling: Head Coach
Girls Wrestling: Head Coach
North Creek High School
Gail Cornelius
Volleyball: Coach
Evergreen (Sea) High School
Christian Correa
Boys Wrestling: Head Coach
Girls Wrestling: Head Coach
Inglemoor High School
Chris Cottnair
Baseball: Coach
Bellevue High School
Walt Cougan
Baseball: Coach
Issaquah High School
Laura Couty
Athletic Secretary
Evergreen (Sea) High School
Justin Cox
Boys Basketball: Coach
Sammamish High School
Paul Craig
Boys Swim: Head Coach
Girls Swim: Head Coach
Mount Si High School
Steve Crane
Cross Country: Head Coach
Mercer Island High School
Gavin Cree
Boys Basketball: Head Coach
Mercer Island High School
Elyse Creelman
Girls Basketball: Coach
Issaquah High School
Jake Crowley
Girls Golf: Head Coach
Woodinville High School
Pete Crowley
Boys Lacrosse: Head Coach
Interlake High School
Ryan Cruz
Girls Basketball: Head Coach
Juanita High School
Kayla Cunningham
Athletic Trainer
Juanita High School
Liz Currey
Girls Tennis: Head Coach
Tyee High School
Chuck Cushman
Cross Country: Head Coach
Track: Head Coach

D
Foster High School
Louis D'Andrea
Track: Head Coach
Foster High School
Austin Daffron
Boys Wrestling: Head Coach
Girls Wrestling: Head Coach
Sammamish High School
Tom Danielsen
Girls Soccer: Coach
Liberty (Renton) High School
Kris Daughters
Boys Swim: Head Coach
Girls Swim: Head Coach
Bothell High School
Marlie Davis
Volleyball: Head Coach
Lindbergh High School
Shawn DeBoth
Boys Track: Head Coach
Mercer Island High School
Jay Deguchi
Boys Golf: Coach
Mount Si High School
Kate Deines Krieger
Girls Soccer: Head Coach
Redmond High School
Lance Delay
Football: Head Coach
Inglemoor High School
Jane Demerath
Boys Tennis: Head Coach
Girls Tennis: Head Coach
Bellevue High School
Scott Didrickson
Boys Golf: Head Coach
Woodinville High School
Alan Dillman
Baseball: Head Coach
Foster High School
Allen Dodson
Girls Basketball: Head Coach
Liberty (Renton) High School
Carola Dopps
Boys Tennis: Head Coach
Girls Tennis: Head Coach
Eastlake High School
Ally Dowden
Gymnastics: Head Coach
Juanita High School
Graham Drake
Girls Soccer: Coach
Highline High School
Chris Dubois
Baseball: Head Coach
Woodinville High School
Maren Duimstra
Volleyball: Coach
Interlake High School
Brad Dupea
Boys Soccer: Coach
Bellevue High School
Cedric Duty
Boys Tennis: Coach
E
Sammamish High School
Alicia Edgerly
Cheer: Head Coach
Bellevue High School
Kelly Edwards
Boys Basketball: Head Coach
Bothell High School
Steve Eggerman
Boys Tennis: Coach
Girls Tennis: Coach
Skyline High School
Cameron Elisara
Football: Head Coach
Hazen High School
Gail Ellis
Boys Tennis: Head Coach
Girls Tennis: Head Coach
Mercer Island High School
Susan Empey
Cross Country: Head Coach
Evergreen (Sea) High School
Matthew Erickson
Boys Basketball: Head Coach
Newport High School
Kayla Evans
Girls Track: Head Coach
Girls Cross Country: Head Coach
F
Inglemoor High School
Amanda Farrenkopf
Gymnastics: Head Coach
Highline High School
Sandy Feaser
Volleyball: Head Coach
Bothell High School
Rob Felton
Boys Golf: Head Coach
Liberty (Renton) High School
Andy Fickert
Boys Soccer: Coach
Volleyball: Head Coach
Newport High School
Brad Files
Baseball: Head Coach
Skyline High School
Justin Fisher
Baseball: Coach
Hazen High School
Paul Fisher
Baseball: Coach
Foster High School
Ashley Fitzgerald
Volleyball: Coach
Woodinville High School
Anna Fitzpatrick
Volleyball: Coach
Bothell High School
Katelyn Flanigan
Girls Basketball: Coach
Issaquah High School
Ryan Fleisher
Gymnastics: Head Coach
Juanita High School
Mike Fleming
Boys Tennis: Head Coach
Girls Tennis: Coach
Bellevue High School
Adam Florsheim
Girls Water Polo: Head Coach
Highline High School
Myke Folger
Fastpitch Softball: Head Coach
Highline High School
Rachel Forcino
Boys Swim: Coach
Interlake High School
Loretta Forrest
Volleyball: Coach
Foster High School
John Forsyth
Girls Swim: Head Coach
Interlake High School
Dante Foster
Boys Basketball: Coach
Eastlake High School
Brian Fox
Slowpitch Softball: Head Coach
Newport High School
Jordon Franklin
Baseball: Coach
Mount Si High School
Tammy Frederick
Athletic Secretary
Liberty (Renton) High School
Kevin Frey
Baseball: Head Coach
Interlake High School
Michael Fritz
Girls Tennis: Coach
G
Hazen High School
Alfoster Garrett
Boys Basketball: Head Coach
Mount Si High School
Troy Garwood
Boys Golf: Head Coach
Inglemoor High School
Lance Gatter
Athletic Director
Highline High School
Katie Gatto
Winter Cheer: Head Coach
Skyline High School
Bettina Gehle
Boys Tennis: Head Coach
Girls Tennis: Head Coach
Evergreen (Sea) High School
Katie Gehring
Volleyball: Coach
North Creek High School
Bret Geller
Boys Crew: Head Coach
Girls Crew: Head Coach
Hazen High School
Lynn Gerking
Boys Swim: Head Coach
Sammamish High School
Ben Gibbons
Girls Track: Head Coach
Eastlake High School
Nate Gibson
Baseball: Coach
Bellevue High School
Phyllis Gill
Boys Tennis: Head Coach
Girls Tennis: Head Coach
Mercer Island High School
Lyndsey Gillis
Girls Lacrosse: Head Coach
Sammamish High School
Josh Gilmore
Boys Wrestling: Head Coach
Girls Wrestling: Head Coach
Issaquah High School
Charles Glenn
Boys Soccer: Head Coach
Juanita High School
Lynn Glenn
Girls Soccer: Head Coach
Eastlake High School
Sara Goldie
Girls Basketball: Head Coach
Sammamish High School
Darryl Gonyea
Boys Soccer: Head Coach
Girls Soccer: Head Coach
Sammamish High School
Chris Gott
Baseball: Coach
Foster High School
Robert Graham
Boys Basketball: Head Coach
Interlake High School
Sara Grandstrand
Gymnastics: Head Coach
Tyee High School
Stefan Green
Boys Tennis: Head Coach
Girls Tennis: Head Coach
Lake Washington High School
Ashton Griffen
Girls Soccer: Head Coach
Mount Si High School
Randy Griffin
Fastpitch Softball: Coach
Mount Si High School
Jason Griffith
Boys Basketball: Head Coach
Interlake High School
Eddie Guerrero
Volleyball: Head Coach
Lindbergh High School
Michael Guimond
Boys Basketball: Head Coach
Skyline High School
Stephania Gullikson
Cheer: Head Coach
Mercer Island High School
Carol Gullstad
Girls Tennis: Head Coach
Sammamish High School
Samantha Gunnerson
Girls Lacrosse: Head Coach
Skyline High School
John Gurule
Boys Track: Head Coach
Foster High School
Gabriel Gutierrez
Athletic Director
H
Inglemoor High School
John Hadreas
Girls Tennis: Coach
North Creek High School
Tim Hagerman
Boys Tennis: Head Coach
Girls Tennis: Head Coach
Lake Washington High School
David Hale
Boys Swim: Head Coach
Girls Swim: Head Coach
Issaquah High School
Laura Halter
Boys Swim: Head Coach
Girls Swim: Head Coach
Juanita High School
Aaron Hanan
Boys Basketball: Coach
Lake Washington High School
Roger Hansen
Girls Track: Head Coach
Mercer Island High School
Bill Hanson
Boys Soccer: Coach
Eastlake High School
Erik Hanson
Badminton: Head Coach
Juanita High School
Samantha Hanson
Gymnastics: Head Coach
Liberty (Renton) High School
Chris Harlin
Boys Wrestling: Head Coach
Girls Wrestling: Head Coach
Bothell High School
Duggan Harman
District Athletic Director
Evergreen (Sea) High School
Alexandra Harper
Gymnastics: Head Coach
Interlake High School
Shawn Hartline
Football: Head Coach
Redmond High School
Robert Hartman
Fastpitch Softball: Coach
Renton High School
Farley Haruo
Boys Basketball: Coach
Fastpitch Softball: Coach
Mercer Island High School
Olivia Harvey
Gymnastics: Head Coach
Woodinville High School
Kathryn Hatlen
Fastpitch Softball: Head Coach
Sammamish High School
Brian Headland
Boys Lacrosse: Head Coach
Woodinville High School
Renae Hector
Athletic Secretary
Evergreen (Sea) High School
Dena Helme
Volleyball: Coach
Skyline High School
Brandon Hemphill
Baseball: Head Coach
Interlake High School
Bobby Henry
Boys Lacrosse: Head Coach
Tyee High School
Eric Henry
Girls Basketball: Coach
Evergreen (Sea) High School
Zach Hermsen
Football: Head Coach
Woodinville High School
Sully Hester
Badminton: Coach
Evergreen (Sea) High School
Natasha HicksMcCray
Girls Basketball: Head Coach
Interlake High School
Krystyn Higgins
Athletic Secretary
Eastlake High School
Amy Hill
Athletic Secretary
Interlake High School
Cassandra Hill
Fastpitch Softball: Head Coach
Mount Si High School
Chris Hill
Athletic Director
Bellevue High School
John Hill
Athletic Director
Bellevue High School
Mike Hill
Boys Cross Country: Head Coach
Boys Swim: Head Coach
Eastlake High School
Molly Hill
Girls Soccer: Head Coach
Mount Si High School
Patrick Hillis
Girls Basketball: Coach
Juanita High School
Alec Hinn
Stadium Supervisor
Newport High School
Mike Hirai
Fastpitch Softball: Head Coach
Evergreen (Sea) High School
Erin Hocevar Ortiz
Fall Cheer: Head Coach
Eastlake High School
John Holifield
Fastpitch Softball: Coach
Lindbergh High School
Derrick Holt
Football: Head Coach
Liberty (Renton) High School
Lyss Holt
Gymnastics: Head Coach
Eastlake High School
Missy Hornberger
Dance & Drill: Head Coach
Renton High School
Aaron Howe
Boys Soccer: Head Coach
Newport High School
Zeke Hsu
Volleyball: Head Coach
Bothell High School
Rod Hubbard
Boys Basketball: Coach
Lake Washington High School
JoDee Hull
Athletic Secretary
Fastpitch Softball: Head Coach
Slowpitch Softball: Head Coach
Woodinville High School
Betty Hummer
Boys Tennis: Head Coach
Juanita High School
Christina Hunsberger
Boys Swim: Head Coach
Girls Swim: Head Coach
Newport High School
Diago Hunter
Girls Basketball: Coach
Bellevue High School
John Hunter
Girls Soccer: Coach
Skyline High School
Brendan Hyland
Cross Country: Head Coach
Girls Track: Head Coach
Mount Si High School
Sean Hyland
Football: Coach
I
Lindbergh High School
Elliott Ilgenfritz
Boys Basketball: Coach
Redmond High School
Kimi Ingalls
Girls Soccer: Coach
Mercer Island High School
Walt Ingram
Baseball: Coach
J
Mercer Island High School
Lee Jahncke
Girls Wrestling: Head Coach
Issaquah High School
Nikki Jansen
Girls Soccer: Coach
North Creek High School
Melton Jefferson
Athletic Director
Bellevue High School
Melantha Jenkins
Girls Track: Head Coach
Girls Cross Country: Head Coach
Skyline High School
Shane Jennings
Boys Soccer: Coach
Girls Soccer: Coach
Mercer Island High School
Kelly John-Lewis
Volleyball: Coach
Badminton: Head Coach
Mercer Island High School
Chauntelle Johnson
Girls Swim: Head Coach
Bothell High School
Leon Johnson
Girls Basketball: Head Coach
Bellevue High School
Matt Johnson
Baseball: Coach
Hazen High School
Richard Johnson
Girls Wrestling: Head Coach
Liberty (Renton) High School
Ryan Johnson
Boys Soccer: Head Coach
Girls Soccer: Head Coach
Newport High School
Charlene Jones
Athletic Secretary
Renton High School
Travis Jones
Baseball: Coach
Juanita High School
Bradley Jordan
Boys Soccer: Coach
K
Redmond High School
Bob Kaneko
Boys Wrestling: Head Coach
Girls Wrestling: Head Coach
North Creek High School
Larry Karlovich
Boys Tennis: Coach
Girls Tennis: Coach
Woodinville High School
Bob Kaskes
Football: Coach
Skyline High School
Brent Kawaguchi
Athletic Director
Lindbergh High School
Lisa Keeney
Girls Golf: Head Coach
Girls Bowling: Head Coach
Juanita High School
Neil Kells
Cross Country: Head Coach
Boys Track: Head Coach
North Creek High School
Kurt Kelly
Cross Country: Head Coach
North Creek High School
Rob Kendrick
Boys Wrestling: Head Coach
Girls Wrestling: Head Coach
Newport High School
Jeff Kent
Girls Golf: Head Coach
Lake Washington High School
Madeline Kerr
Girls Basketball: Coach
Bothell High School
Russ Kerwin
Badminton: Head Coach
Bellevue High School
Cristina Ketola
Dance & Drill: Head Coach
Mount Si High School
Blake Kimmel
Boys Soccer: Coach
Mount Si High School
Brady King
Volleyball: Head Coach
Mercer Island High School
Jennie King
Boys Swim: Head Coach
Liberty (Renton) High School
Jon Kinsley
Boys Golf: Head Coach
Skyline High School
Gus Kiss
Boys Wrestling: Head Coach
Girls Wrestling: Head Coach
Interlake High School
Pon Kith
Girls Basketball: Coach
Woodinville High School
Ben Kittler
Boys Basketball: Coach
Eastlake High School
Mike Knapick
Volleyball: Head Coach
Bellevue High School
Michael Kneip
Football: Head Coach
North Creek High School
Wayde Knowles
Boys Basketball: Head Coach
Woodinville High School
Kathie Koch
Gymnastics: Head Coach
Lake Washington High School
Kory Kohlwes
Baseball: Coach
Renton High School
Aleta Konkol
Athletic Director
Redmond High School
Sarah Kremer
Volleyball: Coach
Skyline High School
Kendra Kruper
Gymnastics: Head Coach
Newport High School
Farrah Kunkel
Girls Water Polo: Head Coach
Boys Water Polo: Head Coach
L
Bothell High School
Scott LaBrash
Boys Wrestling: Head Coach
Girls Wrestling: Head Coach
Newport High School
Prince Lacey
Boys Basketball: Coach
Lindbergh High School
Becky Lamb
Athletic Director
Sammamish High School
Mike Laracuente
Boys Tennis: Head Coach
Girls Tennis: Head Coach
Woodinville High School
Brett Lasby
Boys Soccer: Head Coach
Highline High School
Keisha LeBlanc
Gymnastics: Head Coach
Newport High School
Peter Lee
Boys Tennis: Coach
Badminton: Head Coach
Mercer Island High School
Becky LeMaster
Athletic Secretary
Bothell High School
Bryan Leonard
Boys Basketball: Coach
Interlake High School
Jordan Lettau
Baseball: Coach
Foster High School
Kendall Lewis
Football: Head Coach
Lake Washington High School
Cecilia Licciardi
Volleyball: Coach
North Creek High School
Marc Linn
Baseball: Head Coach
Lake Washington High School
Rob Linsky
Boys Basketball: Coach
Foster High School
Shayna Litman
Volleyball: Coach
Bellevue High School
Michael Liu
Girls Swim: Head Coach
Newport High School
Kevin Locascio
Boys Basketball: Coach
Redmond High School
Trevor Long
Boys Soccer: Coach
Lindbergh High School
Julia Lopez
Volleyball: Head Coach
Mount Si High School
Kelly Loranger
Gymnastics: Head Coach
Mount Si High School
Robert Lowden
Girls Basketball: Head Coach
Inglemoor High School
Greg Lowell
Boys Basketball: Head Coach
Interlake High School
Jeff Lowell
District Athletic Director
Sammamish High School
Devin Luckenbach
Baseball: Head Coach
North Creek High School
Nicole Luckenbach
Track: Head Coach
Hazen High School
Shannon Luedtke
Gymnastics: Head Coach
Interlake High School
Abraham Luna
Boys Wrestling: Coach
Mount Si High School
Brent Lutz
Baseball: Head Coach
Newport High School
Cuong Luu
Girls Basketball: Head Coach
M
Lindbergh High School
Colton Maddy
Boys Wrestling: Head Coach
Hazen High School
Rory Magana
Boys Wrestling: Head Coach
Evergreen (Sea) High School
Chris Maine
Football: Coach
Hazen High School
Michael Maloney
Boys Track: Head Coach
Interlake High School
Scott Marcum
Boys Golf: Head Coach
Bellevue High School
Tori Marcum
Girls Golf: Head Coach
Mercer Island High School
Forrest Marowitz
Boys Soccer: Head Coach
Issaquah High School
Forrest Marowitz
Girls Soccer: Coach
Inglemoor High School
Corey Martin
Boys Swim: Head Coach
Boys Golf: Head Coach
Sammamish High School
Mario Martinez
Boys Soccer: Coach
Redmond High School
Stacy Masters
Girls Soccer: Head Coach
Evergreen (Sea) High School
Debbi Mathews
District Athletic Secretary
Interlake High School
Erik Mathre
Boys Swim: Head Coach
Girls Swim: Head Coach
Evergreen (Sea) High School
Dan Matthias
Cross Country: Head Coach
Mercer Island High School
Amanda Mattocks
Fastpitch Softball: Head Coach
Juanita High School
Maddie Maxwell
Cheer: Head Coach
Woodinville High School
Wayne Maxwell
Football: Head Coach
Bellevue High School
Kelli Mayer
Athletic Secretary
North Creek High School
Jim McCausland
Boys Golf: Head Coach
Girls Golf: Head Coach
Inglemoor High School
Teresa Mccausland
Girls Golf: Head Coach
Hazen High School
Jasmine McCleave
Girls Basketball: Coach
Bellevue High School
Amy McCormick
Forensic: Head Coach
Mount Si High School
Bronwyn McDaniels
Girls Soccer: Coach
Inglemoor High School
Kevin McGibbon
Boys Soccer: Head Coach
North Creek High School
Calvin McHenry
Girls Basketball: Head Coach
Newport High School
Matt Mckaig
Boys Water Polo: Coach
Interlake High School
Kyle McKenna
Athletic Director
Eastlake High School
Christian McKone
Fastpitch Softball: Head Coach
Redmond High School
Antonio Medina
Boys Soccer: Coach
Woodinville High School
Kurt Melton
Boys Basketball: Head Coach
Juanita High School
Nick Meyer
Boys Basketball: Coach
Juanita High School
Justin Mezistrano
Boys Basketball: Head Coach
Interlake High School
Andrea Miller
Girls Cross Country: Head Coach
Bothell High School
Fred Miller
Fastpitch Softball: Head Coach
Eastlake High School
Katrina Millet
Girls Soccer: Coach
Woodinville High School
Scot Millhollen
Boys Golf: Head Coach
Bothell High School
Yonni Mills
Athletic Director
Eastlake High School
Meagan Milne
Volleyball: Coach
Girls Golf: Head Coach
Mercer Island High School
DJ Mims
Football: Head Coach
Redmond High School
Michael Minerich
Girls Track: Head Coach
Lindbergh High School
Roger Miron
Boys Swim: Head Coach
Girls Swim: Head Coach
Lindbergh High School
Shannon Mobley
Fastpitch Softball: Coach
Bothell High School
Russell Monsef
Volleyball: Coach
Highline High School
Michelle Montgomery
Girls Basketball: Head Coach
Highline High School
Jon Morehead
Boys Golf: Head Coach
Girls Golf: Head Coach
Woodinville High School
M\'ily Morton
Girls Soccer: Head Coach
Bothell High School
Nancy Murray
Athletic Secretary
Inglemoor High School
David Muszynski
Boys Wrestling: Head Coach
Mount Si High School
Karl Myers
Boys Tennis: Head Coach
North Creek High School
Torrey Myers
Football: Head Coach
N
Foster High School
Bill Napier
Cross Country: Head Coach
Inglemoor High School
Kent Nelke
Girls Soccer: Head Coach
Lindbergh High School
Dave Nelson
Baseball: Coach
Sammamish High School
Mike Newman
Volleyball: Head Coach
Sammamish High School
Wes Newton
Athletic Director
Highline High School
Hip Nguyen
Boys Wrestling: Head Coach
Girls Wrestling: Head Coach
Newport High School
Frank Nimmo
Boys Golf: Head Coach
O
Tyee High School
Patrick Obrien
Boys Soccer: Head Coach
Girls Soccer: Head Coach
Juanita High School
Traci Odegard
Fastpitch Softball: Head Coach
Sammamish High School
Bri Ogilvie
Girls Basketball: Coach
Mercer Island High School
Ian Ohearn
Boys Lacrosse: Head Coach
Mercer Island High School
Tim Okamura
Girls Golf: Head Coach
Renton High School
Dylan Okimoto
Girls Soccer: Coach
Interlake High School
Michael Oliveira
Boys Tennis: Coach
Newport High School
Drew Oliver
Football: Head Coach
Hazen High School
Vicki Olson
Athletic Secretary
Lindbergh High School
Scott Oyer
Girls Soccer: Head Coach
Lake Washington High School
Shane O'Brien
Girls Golf: Head Coach
Lake Washington High School
Rick O'Leary
Athletic Director
P
Juanita High School
Alyx Packard
Volleyball: Head Coach
Foster High School
Darius Page
Badminton: Head Coach
Bellevue High School
Amanda Pardee
Cheer: Head Coach
Liberty (Renton) High School
Omar Parker
Boys Basketball: Head Coach
Lake Washington High School
Will Parker
Boys Basketball: Coach
Bellevue High School
Craig Parthemer
Baseball: Head Coach
Mercer Island High School
Josh Patterson
Baseball: Coach
Evergreen (Sea) High School
Keilah Paul
Volleyball: Head Coach
Foster High School
Jessica Paulsen
Volleyball: Head Coach
Renton High School
Diane Pavelin
Boys Swim: Head Coach
Girls Swim: Head Coach
Evergreen (Sea) High School
Silvia Paz
Girls Soccer: Head Coach
North Creek High School
Susan Pearson
Athletic Secretary
Inglemoor High School
Roland Peekel
Girls Soccer: Coach
Interlake High School
Matthew Perlman
Boys Tennis: Head Coach
Girls Tennis: Head Coach
Lake Washington High School
Katie Perrigoue
Gymnastics: Head Coach
Mount Si High School
Terril Perrine
Baseball: Coach
Mercer Island High School
Tyson Peters
Boys Golf: Head Coach
Interlake High School
Justin Petersen
Boys Soccer: Coach
Girls Soccer: Head Coach
Eastlake High School
Bud Peterson
Boys Tennis: Head Coach
Girls Tennis: Head Coach
Interlake High School
Dan Peterson
Boys Soccer: Head Coach
Mount Si High School
Glen Petrites
Girls Basketball: Coach
Mercer Island High School
Cooper Phillips
Boys Basketball: Coach
Renton High School
Tim Pierce
Boys Basketball: Coach
Renton High School
Tim Pierce
Girls Tennis: Coach
North Creek High School
Chris Pinder
Girls Basketball: Coach
Fastpitch Softball: Head Coach
Highline High School
Djuan Piper
Boys Basketball: Head Coach
Eastlake High School
Nancy Pixler
Girls Track: Head Coach
Redmond High School
Mike Pluschke
Fastpitch Softball: Head Coach
Eastlake High School
Kara Popp
Girls Soccer: Coach
Inglemoor High School
Colin Portugal
Boys Basketball: Coach
Highline High School
Rex Post
Cross Country: Head Coach
Track: Head Coach

Redmond High School
Carson Potter
Boys Track: Head Coach
Girls Cross Country: Head Coach
Liberty (Renton) High School
Jennifer Poulson
Dance & Drill: Head Coach
Renton High School
Rashaad Powell
Boys Basketball: Head Coach
Boys Tennis: Head Coach
Interlake High School
Shanell Powell
Girls Basketball: Coach
Liberty (Renton) High School
Jamie Prescott
Girls Basketball: Head Coach
Newport High School
Mark Prince
Boys Basketball: Head Coach
Bellevue High School
Benjamin Puariea
Girls Basketball: Coach
Badminton: Head Coach
Redmond High School
Dan Pudwill
Athletic Director
North Creek High School
Allison Pumma
Cheer: Head Coach
R
Sammamish High School
Regi Raban
Girls Basketball: Head Coach
Mount Si High School
Kevin Rampp
Boys Wrestling: Head Coach
Girls Wrestling: Head Coach
Hazen High School
Shannon Rance
Girls Track: Head Coach
Bellevue High School
Joe Razore
Football: Coach
Issaquah High School
Rob Reese
Baseball: Head Coach
Issaquah High School
Tami Reese
Volleyball: Head Coach
Mount Si High School
Scott Reid
Boys Basketball: Coach
Newport High School
Stacy Rendon
Gymnastics: Head Coach
Lindbergh High School
Dejanna Rhodes
Athletic Assistant
Cheer: Head Coach
Hazen High School
Tina Richards
Girls Tennis: Coach
Juanita High School
Peter Riehle
Girls Basketball: Coach
Mount Si High School
Lisa Riley
Fastpitch Softball: Head Coach
Newport High School
Nick Riley
Boys Lacrosse: Head Coach
Issaquah High School
Gwen Robertson
Cross Country: Head Coach
Highline High School
Gracie Robledo-Stephen
Athletic Secretary
Renton High School
Tracy Robnett
Cheer: Head Coach
Fall Cheer: Head Coach
Woodinville High School
Andrea Roelen
Volleyball: Head Coach
Woodinville High School
Alison Rohrich
Girls Soccer: Coach
Interlake High School
Steve Rowe
Forensic: Head Coach
Redmond High School
Bryan Rowley
Boys Tennis: Head Coach
Girls Tennis: Head Coach
Redmond High School
Todd Rubin
Boys Basketball: Head Coach
Eastlake High School
Shelby Ruge
Boys Swim: Head Coach
Girls Swim: Head Coach
Badminton:
Lake Washington High School
Casey Rummel
Boys Soccer: Head Coach
Newport High School
Casey Rummel
Girls Soccer: Head Coach
S
Juanita High School
Nate Sadler
Baseball: Head Coach
Renton High School
Jason Saisslin
Baseball: Head Coach
Mount Si High School
Jordan Sauvage
Track: Head Coach
Mount Si High School
Paul Savage
Girls Tennis: Head Coach
Woodinville High School
George Sayah
Boys Swim: Head Coach
Girls Swim: Head Coach
Girls Golf: Head Coach
Interlake High School
Jerry Schaefer
Boys Basketball: Coach
Badminton: Head Coach
Bothell High School
Kent Schaefer
Baseball: Head Coach
Skyline High School
Mark Schaefer
Girls Golf: Head Coach
Mercer Island High School
Monique Schreiber
Girls Lacrosse: Coach
Inglemoor High School
Anthony Schulz
Boys Swim: Head Coach
Girls Swim: Head Coach
Inglemoor High School
Kristina Schumacher
Girls Basketball: Head Coach
Hazen High School
Jordan Seiber
Baseball: Head Coach
Foster High School
Wayne Severson
Boys Basketball: Coach
Issaquah High School
Garyy Shane
Boys Soccer: Coach
Bellevue High School
Tao Shen
Boys Soccer: Coach
Lindbergh High School
Nick Shilipetar
Boys Wrestling: Coach
Inglemoor High School
Josh Shore
Baseball: Coach
North Creek High School
Dustin Short
Boys Soccer: Head Coach
Redmond High School
Nicole Showalter
Athletic Secretary
Skyline High School
Susan Simpkins
Boys Swim: Head Coach
Girls Swim: Head Coach
Bothell High School
Jeff Skelly
Slowpitch Softball: Head Coach
Interlake High School
Kyle Skinner
Baseball: Head Coach
Woodinville High School
Aricka Smith
Boys Tennis: Coach
Girls Tennis: Coach
Woodinville High School
Cory Smith
Boys Basketball: Coach
Eastlake High School
Frank Smith
Baseball: Head Coach
Liberty (Renton) High School
Mike Smith
Cross Country: Head Coach
Girls Track: Head Coach
Newport High School
Barb Sneckner
Boys Tennis: Head Coach
Girls Tennis: Head Coach
Newport High School
Jesse Snyder
Athletic Director
Inglemoor High School
Kurt Spann
Track: Head Coach
Inglemoor High School
Phil Stahley
Boys Soccer: Coach
Girls Soccer: Coach
Lake Washington High School
John Stalker
Boys Tennis: Head Coach
Girls Tennis: Head Coach
Mount Si High School
Curtis Stanford
Boys Basketball: Coach
Lake Washington High School
Ryan Staudacher
Boys Basketball: Head Coach
Skyline High School
Matt Steen
Fastpitch Softball: Head Coach
Woodinville High School
Matt Stefansson
Baseball: Coach
Tyee High School
Richard Stephens
Boys Basketball: Head Coach
Sammamish High School
Amanda Stewart
Girls Golf: Head Coach
Mount Si High School
patrick stewart
Girls Swim: Head Coach
Mercer Island High School
Julie Stillman
Girls Tennis: Coach
Mount Si High School
Jen Stokes
Dance & Drill: Head Coach
Bellevue High School
Annika Strandell
Girls Soccer: Coach
Foster High School
Eric Strayer
Boys Soccer: Head Coach
Girls Soccer: Head Coach
Sammamish High School
Merissa Stricker
Dance & Drill: Head Coach
North Creek High School
Corey Stride
Boys Swim: Head Coach
Girls Swim: Head Coach
Sammamish High School
Jim Stromberg
Fastpitch Softball: Coach
Eastlake High School
Casey Sullivan
Cheer: Head Coach
Newport High School
Kyle Sutherland
Baseball: Coach
Renton High School
Rebecca Swanson
Boys Soccer: Coach
Girls Soccer: Head Coach
Evergreen (Sea) High School
Sally Sweeten
Fastpitch Softball: Head Coach
Issaquah High School
Ann Swiftney
Girls Tennis: Coach
T
Redmond High School
Trevor Tangen
Boys Soccer: Head Coach
Girls Soccer: Coach
Issaquah High School
Kyle Tatro
Girls Soccer: Head Coach
Mount Si High School
Brian Tawney
Football: Coach
Evergreen (Sea) High School
Nancy Taylor
Athletic Secretary
Bellevue High School
Tatum Taylor
Boys Track: Head Coach
Woodinville High School
Aaron Tennis
Baseball: Coach
Tyee High School
Alison Thomas
Gymnastics: Head Coach
Liberty (Renton) High School
Bernard Thomas
Boys Basketball: Coach
Juanita High School
Jason Thurston
Athletic Director
Sammamish High School
Loren Tillman
Boys Basketball: Head Coach
Sammamish High School
Andi Tomlinson
Athletic Secretary
Mount Si High School
Ben Tomlisson
Boys Soccer: Head Coach
Lake Washington High School
Mike Toungate
Football: Coach
Interlake High School
Caroline Towles
Girls Soccer: Coach
Bothell High School
Christy Tran
Athletic Secretary
Liberty (Renton) High School
Darren Tremblay
Football: Coach
Boys Soccer: Head Coach
Renton High School
Carmen Trezza
Athletic Secretary
Girls Bowling: Head Coach
Renton High School
Bao Trinh
Girls Tennis: Head Coach
Tyee High School
Jenn Truong
Girls Basketball: Coach
Bothell High School
Sam Tuggle
Girls Golf: Head Coach
Hazen High School
Evelyn Turner
Dance & Drill: Head Coach
U
Skyline High School
Ryer Ulland
Boys Soccer: Coach
Evergreen (Sea) High School
Jessica Ulrich
District Events Manager
Interlake High School
Dave Unwin
Boys Wrestling: Head Coach
Boys Track: Head Coach
Girls Wrestling: Head Coach
V
Liberty (Renton) High School
Steve Valach
Football: Head Coach
Issaquah High School
Brad Valentine
Boys Basketball: Head Coach
Hazen High School
Breann Vandenbos
Girls Soccer: Head Coach
Interlake High School
Wes Vandevanter
Volleyball: Coach
Mercer Island High School
Carmen Vasilatos
Volleyball: Head Coach
Lake Washington High School
Lyudmila Vasilyeva
Boys Track: Head Coach
Girls Cross Country: Head Coach
Newport High School
Damir Velagic
Boys Soccer: Coach
Renton High School
Daniel Villalobos
Fastpitch Softball: Head Coach
Girls Wrestling: Head Coach
Woodinville High School
Darcy Vitulli
Badminton: Head Coach
Woodinville High School
Scott Vorsburgh
Boys Soccer: Coach
W
Juanita High School
Andy Walford
Girls Golf: Head Coach
Skyline High School
Jill Walls
Girls Golf: Coach
Liberty (Renton) High School
Eric Warlick
Boys Soccer: Coach
Liberty (Renton) High School
Michelle Warlick
Girls Golf: Head Coach
Hazen High School
Harland Warrior
Athletic Director
Evergreen (Sea) High School
Seth Wayne
Athletic Trainer
Woodinville High School
David Weed
Boys Cross Country: Head Coach
Redmond High School
Ryan Weed
Gymnastics: Head Coach
Newport High School
Carli Weinberg
Girls Soccer: Coach
Girls Lacrosse: Head Coach
Mount Si High School
David Weller
Boys Soccer: Coach
Liberty (Renton) High School
Marie Werbel
Athletic Secretary
Renton High School
Matt Werner
Boys Wrestling: Head Coach
Mercer Island High School
Calvin White
Girls Water Polo: Head Coach
Boys Water Polo: Head Coach
Renton High School
Tim White
Girls Basketball: Head Coach
Redmond High School
Peter Whitmore
Boys Cross Country: Head Coach
Woodinville High School
Shaman Wicklund
Boys Wrestling: Head Coach
Girls Wrestling: Head Coach
Redmond High School
Steve Wiebe
Boys Golf: Head Coach
Woodinville High School
Ryan Wilkerson
Girls Basketball: Coach
Woodinville High School
Bill Wilkins
Boys Soccer: Coach
Highline High School
Phil Willenbrock
District Athletic Director
Evergreen (Sea) High School
Daniel Williams
Girls Tennis: Head Coach
Newport High School
Mike Williams
Boys Soccer: Head Coach
Lake Washington High School
Jeff Wilson
Girls Basketball: Head Coach
Renton High School
Lance Winmill
Cross Country: Head Coach
Bellevue High School
Romell Witherspoon
Girls Basketball: Head Coach
Redmond High School
Dan Wocjek
Baseball: Coach
Mercer Island High School
Nick Wold
Athletic Director
Newport High School
Tyler Woodbridge
Football: Coach
Mercer Island High School
Dominic Woody
Baseball: Head Coach
Liberty (Renton) High School
Camille Wright
Cheer: Head Coach
North Creek High School
Mia Wyatt
Gymnastics: Head Coach
Y
Renton High School
Nicholas Yale
Gymnastics: Head Coach
Hazen High School
Victor Yee
Boys Golf: Head Coach
Girls Golf: Head Coach
Mount Si High School
Dylan Young
Baseball: Coach
Liberty (Renton) High School
Kaela Yuen
Unified Basketball: Head Coach
Z
Liberty (Renton) High School
Danielle Zelinski
Athletic Director
Evergreen (Sea) High School
Emily Zimmerman
Athletic Director
Lindbergh High School
Samantha Zyskowski
Girls Soccer: Coach