League
2A & 3A Schools
4A Schools
Mountlake Terrace
Boys Sports:   Football   Tennis   X-Country   Basketball   Swim & Dive   Wrestling   Baseball   Golf   Soccer   Track 
Girls Sports:   Soccer   Swim & Dive   Volleyball   X-Country   Basketball   Wrestling   Golf   Softball-Fastpitch   Tennis   Track 
Coed Sports:   Fall Cheer   Winter Cheer 
Post Season Search Login | Register | Contacts
subscribefacebooktwitter
photos
alt2:Silver Sponsor
Boys Tennis
Wesco - South 3A
   League  Overall
 WLWL
Shorewood60111
Edmonds-Wd5194
Shorecrest4257
Meadowdale33105
Lynnwood2477
Mountlake Ter25311
Cedarcrest0000
Archbishop Murp07111


Complete Standings
(Including JV & C Teams)
Monday, Oct 14
Final
Scored By: David.Hutt
0Arlington
7Jackson *


Final
Scored By: Micah.Perron
2Everett
5Glacier Peak *


Final
Scored By: arnie.moreno1
1Snohomish
6Shorewood *


Final
Scored By: Brian.Cherniak
7Stanwood
0Cascade *


Final
Scored By: Jeff.Leer3
6Kamiak
1Mount Vernon *


Final
Scored By: Tino.Gutierrez
0Mariner
7Oak Harbor *


Final
Scored By: Evan.Shaw
5Monroe
2Marysville-Pil *


Final
Scored By: Dan.Crist
2Mountlake Ter
5Edmonds-Wd *


Final
Scored By: Isaac Melum, Cassie.Snyder
7Lake Stevens
0Archbishop Murp *


Final
Scored By: Bill.Moliter
3Meadowdale
4Lynnwood *


Tuesday, Oct 15
Final
Scored By: Steve.Uppendahl
7Marysville-Pil
0Marysville-Get *


Final
Scored By: Bret.Ingham
2Oak Harbor
5Monroe *


Final
Scored By: Jeff.Gilbert
1Stanwood
6Kamiak *


Final
Scored By: Dan.Crist
0Cascade
7Edmonds-Wd *


Final
Scored By: Ben.Doucette
6Glacier Peak
1Snohomish *


Final
Scored By: Jim.Conner
7Jackson
0Everett *


Final
Scored By: Bill.Moliter
0Mariner
7Lynnwood *


Final
Scored By: Rob.Mann
4Shorewood
3Shorecrest *


Wednesday, Oct 16
Final
Scored By: Jeff.Leer3
5Lake Stevens
1Mount Vernon *


Final
Scored By: Kyle.Axelson
0Mariner
7Monroe *


Thursday, Oct 17
** RESCHEDULED / Fri, Oct 18 **
Marysville-Pil
Arlington *


Final
Scored By: Ben.Mendro
2Marysville-Pil
5Arlington *


Friday, Oct 18
 
2A District 1 - 2 Tournament
Sedro-Woolley
Sammamish
Mountlake Ter
Lynden
Liberty
Lakewood
Burlington-Ed
Bellingham
Archbishop Murp
Anacortes
Sehome *


SVC
** RESCHEDULED / Thu, Oct 17 **
Marysville-Pil
Arlington *


Saturday, Oct 19
 
2A District 1-2 Tournament
Sedro-Woolley
Sammamish
Mountlake Ter
Lynden
Liberty
Lakewood
Burlington-Ed
Bellingham
Archbishop Murp
Anacortes
Sehome *


SVC
coupon: 0coupon: 0coupon: 0coupon: 0
ScheduleCoachesRosterDocuments
 
Schedule:
Show Transportation

2019-20 Varsity Boys Tennis Schedule

Regular Season

  Date Mountlake Terrace Opponent  
Mon, Aug 26 First Practice
Fri, Sep 6 ESD Jamboree
Thu, Sep 12 Mountlake Terrace 3 Cascade 4
Fri, Sep 13 Mountlake Terrace 1 Bothell 6
Mon, Sep 16 Mountlake Terrace 0 Stanwood 7
Wed, Sep 18 Mountlake Terrace 0 Kamiak 7
* Thu, Sep 19 Mountlake Terrace 2 Meadowdale 5
* Wed, Sep 25 Mountlake Terrace 0 Shorewood 7
* Thu, Sep 26 Mountlake Terrace 1 Lynnwood 6
* Mon, Sep 30 Mountlake Terrace 0 Edmonds-Woodway 7
* Wed, Oct 2 Mountlake Terrace 0 Shorecrest 7
* Thu, Oct 3 Mountlake Terrace 5 Archbishop Murphy 2
Mon, Oct 7 Mountlake Terrace 7 Mariner 0
Tue, Oct 8 Mountlake Terrace 1 Lake Stevens 4
Thu, Oct 10 Mountlake Terrace Mount Vernon
* Fri, Oct 11 Mountlake Terrace 6 Archbishop Murphy 1
Mon, Oct 14 Mountlake Terrace 2 Edmonds-Woodway 5

Post Season (If Qualified)

  Date/Time Event  
 Oct 18, 9:00 AM2A District 1 - 2 Tournament at Skagit Valley Coll.
 Oct 19, 9:00 AM
Oct 21, 12:00 PM
Oct 22, 9:00 AM
2A District 1-2 Tournament at Skagit Valley Coll.
 

Copyright 2007-2016 kingcoathletics.com
Advertising Privacy Policy