League
2A & 3A Schools
4A Schools
Glacier Peak
Boys Sports:   Football   Tennis   X-Country   Basketball   Swim & Dive   Wrestling   Baseball   Golf   Soccer   Track 
Girls Sports:   Soccer   Swim & Dive   Volleyball   X-Country   Basketball   Wrestling   Golf   Softball-Fastpitch   Tennis   Track 
Post Season Search Login | Register | Contacts
subscribefacebooktwitter
photos
alt2:Silver Sponsor
Girls Cross Country
   League  Overall
 WLWL
Archbishop Murp0000
Arlington0000
Cascade0000
Cedarcrest0000
Edmonds-Wd0000
Everett0000
Glacier Peak0000
Jackson0000
Kamiak0000
Lake Stevens0000
Lynnwood0000
Mariner0000
Marysville-Get0000
Marysville-Pil0000
Meadowdale0000
Monroe0000
Mount Vernon0000
Mountlake Ter0000
Oak Harbor0000
Shorecrest0000
Shorewood0000
Snohomish0000
Stanwood0000


Complete Standings
(Including JV & C Teams)
Wednesday, Sep 18
Final
Scored By: Stephanie.Tastad
68Mariner
18Glacier Peak
87Cascade
NSArchbishop Murp
52Lynnwood *


Final
Scored By: David.LeWaren
90Kamiak
68Everett
46Edmonds-Wd
31Snohomish *


Thursday, Sep 19
3:45 PM
Shorewood
Monroe
Marysville-Pil
Jackson *


JksnHS
3:45 PM
Mountlake Ter
Mount Vernon
Marysville-Get *


StrbryFl
Saturday, Sep 21
Time TBD
Three Course Challenge
Tenino
R A Long
Oak Harbor
Meadowdale
La Center
Hockinson
Elma
Columbia - White Salmon
Seaside, OR *


Camp Rilea
Time TBD
Sultan
Stanwood
Shorewood
Shorecrest
Sedro-Woolley
Peninsula
Oak Harbor
Nooksack Valley
Meridian
Mariner
Lakewood
Lake Stevens
Kings
Everett
Edmonds-Wd
Cedar Pk Chr Bo
Cascade
Cascade
Burlington-Ed
Blaine
Arlington
South Whidbey *


SWHS
Time TBD
Brooks Fort Steilacoom Invitational
Kamiak


FtSteil
10:30 AM
Cedarcrest
South Whidbey *


SWHS
10:30 AM
South Whidbey Invite @ SW
Mount Vernon *


SWHS
3:00 PM
Battle of the 509
Rogers (Spk)
Pullman
Prosser
Okanogan
Mountlake Ter
Gonzaga Preparatory School
Cheney *


Fairways G
7:00 PM
Woodbridge Invitational
Glacier Peak


Silverlake
ScheduleCoachesRosterDocuments
 
Schedule:
Show Transportation

2019-20 Varsity Girls Cross Country Schedule

Regular Season - Completed Games

  Date Glacier Peak Opponent  
* Wed, Sep 11 Glacier Peak 17 Everett (Host) NS
Archbishop Murphy NS
Cascade 87
Cedarcrest 42
Sat, Sep 14 Sehome Invitational
* Wed, Sep 18 Glacier Peak 18 Lynnwood (Host) 52
Archbishop Murphy NS
Cascade 87
Mariner 68

Regular Season - Remaining Games

  Date Opponent Time Place  
Sat, Sep 21 Woodbridge Invitational
7:00 PM Silverlake
* Thu, Sep 26
Mount Vernon (Host)
Everett
Glacier Peak
Mariner
Stanwood
3:45 PM Away SVC
Sat, Oct 5 Nike 13th Annual Twilight Invitational
Marysville-Getchell (Host)
2:45 PM Away CdrcrstG
* Wed, Oct 9
Glacier Peak (Host)
Lynnwood
Mariner
Snohomish
3:45 PM Home VVMS
Sat, Oct 12 Hole in the Wall
Lakewood (Host)
Jesuit, OR
University Prep.
Auburn Mountainview
Arlington
Blaine
Bellevue
Bush
Bainbridge
Bothell
Crosspoint
Chelan
Cascade
Cheney
Cleveland
Camas
Central Kitsap
Cedar Park Chr. (Bothell)
Columbia River
Eastside Catholic
Eastmont
Eisenhower
Eastlake
Elma
Ellensburg
Franklin
Foster
Ferndale
Gig Harbor
Garfield
Glacier Peak
Hockinson
Interlake
Ingraham
Issaquah
Inglemoor
Juanita
Kelso
Kings
Klahowya
Kingston
Kentridge
Lynden Christian
Liberty
Lakeside
Lynden
Lake Stevens
Lake Washington
Lynnwood
Mount Baker
Meadowdale
Mercer Island
Medical Lake
Monroe
Marysville-Pilchuck
Mount Rainier
Mount Si
Mountlake Terrace
Mount Vernon
North Central
Newport
Northwest
North Kitsap
Nooksack Valley
O\'Dea
Overlake
Orcas Island
Port Angeles
Prairie
Port Townsend
Roosevelt
Renton
Rogers (Puyallup)
Seattle Academy
Seattle Christian
Sehome
Shelton
Skyline
Sammamish
Sequim
Snohomish
Squalicum
Stanwood
Sedro-Woolley
Tahoma
Wilbur-Creston
Woodinville
Wapato
West Seattle
Walla Walla
9:00 AM Away LWHS

Post Season (If Qualified)

  Date/Time Event  
 Oct 26, 10:00 AMWesco Championships at Lakewood High School
 Nov 2, 10:00 AMDistrict One Championships at South Whidbey High School
 Nov 9, 10:00 AMState Championships at Sun Willows Golf Course
 

Copyright 2007-2016 kingcoathletics.com
Advertising Privacy Policy