Boys Wrestling
Wesco - North 3A
   League  Overall
 WLWL
Snohomish2050
Stanwood2061
Marysville-Get2182
Everett1151
Marysville-Pil1242
Oak Harbor0142
Arlington0333


Complete Standings
(Including JV & C Teams)
Tuesday, Jan 21
5:30 PM
Ferndale
Everett *


EvtHS
5:30 PM
Oak Harbor
Snohomish *


EvtHS
7:00 PM
Arlington
Marysville-Pil *


MPHS
7:00 PM
Oak Harbor
Everett *


EvtHS
7:00 PM
Ferndale
Snohomish *


EvtHS
7:00 PM
Mount Vernon
Monroe *


MonHS
Thursday, Jan 23
7:00 PM
Cascade
Mount Vernon *


MVHS
7:00 PM
Kamiak
Glacier Peak *


GPHS
7:00 PM
Lake Stevens
Mariner *


MarHS
7:00 PM
Monroe
Jackson *


JksnHS
7:00 PM
Meadowdale
Shorewood *


ShwdHS
7:00 PM
Shorecrest
Mountlake Ter *


MlkTerHS
7:00 PM
Arlington
Oak Harbor *


OHHS
7:00 PM
Archbishop Murp
Cedarcrest *


CdrcstHS
Friday, Jan 24
6:00 PM
Lake Stevens
Moses Lake *


MLHS
7:00 PM
Everett
Stanwood *


StanHS
7:00 PM
Snohomish
Marysville-Get *


MGHS
Saturday, Jan 25
Time TBD
South Kitsap Tourney
Rogers (Puy)
Peninsula
Kentlake
Kelso
Evergreen
Cedarcrest
Auburn Riv
South Kitsap *


Time TBD
Stinky Pete Duals - Post Falls High School
Lake Stevens


Time TBD
California Tournament
Edmonds-Wd


10:00 AM
31st Annual Lynden Tournament
Stanwood
Shorecrest
Nooksack Valley
Newport
Mountlake Ter
Mount Vernon
Mount Baker
Meridian
Meadowdale
Mariner
Glacier Peak
Eastside Cath
Blaine
Bellingham
Ballard
Lynden *


LHS
10:00 AM
Willapa Valley
Wahkiakum
South Bend
Shorewood
Shelton
Renton
North Beach
Mt. Tahoma
Montesano
Kennedy Catholic
Ilwaco
Hoquiam
Adna
Raymond *


RHS
sponsor: Snohomish County Expresssponsor: Innovation Weldingsponsor: Dirk T De Young DDSsponsor: Dicks Towing Incsponsor: *Marysville Pilchuck High School
sponsor: Pinewood Family Dentalsponsor: Ears 2 Usponsor: *Marysville Pilchuck High Schoolsponsor: Cuz Concrete
sponsor: Roy Robinson Chevrolet-Subarusponsor: *Marysville Pilchuck High School
sponsor: Western Washington Medical Groupsponsor: *Marysville Pilchuck High Schoolsponsor: Shaw Orthodontics

Schedule:
Show Transportation

2019-20 Varsity Boys Wrestling Schedule

Regular Season - Completed Games

  Date Marysville-Pilchuck Opponent  
Thu, Dec 5 Jamboree
Sat, Dec 7 Edmonds-Woodway Tournament
        7am Weigh-in
Tue, Dec 10 Marysville-Pilchuck 51 Jackson 30
Tue, Dec 10 Marysville-Pilchuck 54 Cascade 24
Sat, Dec 14 Wilfong Classic
Marysville-Pilchuck 91 Puyallup (Host) 143
Bellarmine 47
Cascade Christian 53
Cedarcrest 91
Ellensburg 179
Federal Way 46
Jackson 89
North Creek 72
Ocosta 20
Prairie 147
Redmond 80
Shelton 119
Thu, Dec 19 Marysville-Pilchuck 0 Kamiak 0
Thu, Dec 19 Marysville-Pilchuck 0 Lakewood 0
Sat, Dec 21 Graham Morin Invitational
Fri, Jan 3 Gut Check
Sat, Jan 4 Gut Check
Tue, Jan 7 Marysville-Pilchuck 66 Mariner 17
* Thu, Jan 9 Marysville-Pilchuck 42 Everett 30
* Thu, Jan 9 Marysville-Pilchuck 30 Snohomish 42
* Thu, Jan 16 Marysville-Pilchuck 24 Marysville-Getchell 54
Sat, Jan 18 Marysville Premier
Marysville-Pilchuck 85 Bethel 73
Decatur 71
Edmonds-Woodway 129
Granite Falls 95
Glacier Peak 106
Jackson 82
Kentwood 173
Lakewood 49
O'Dea 64
Omak 0
Sehome 0
Squalicum 0
Stanwood 159
Wenatchee 89
Woodinville 44

Regular Season - Remaining Games

  Date Opponent Time Place  
* Tue, Jan 21 Arlington
7:00 PM Home MPHS
* Wed, Jan 29 Oak Harbor
7:00 PM Home MPHS
* Thu, Jan 30 Stanwood
7:00 PM Away StanHS

Post Season (If Qualified)

  Date/Time Event  
 Feb 7, 5:00 PM3A North Sub-Regional at Snohomish High School
 Feb 8, 10:00 AM3A Sub-Regional at Snohomish High School
 Feb 15, 10:00 AM3A Regional at Bonney Lake High School
 Feb 21, 12:00 AM
Feb 23, 12:00 AM
State Tournament at Tacoma Dome