Boys Wrestling
   League  Overall
 WLWL
White River6061
Lindbergh6161
Orting5050
Eatonville4141
Steilacoom4141
Washington4242
Franklin Pierce2222
River Ridge2323
Highline1234
Fife1325
Renton1515
Clover Park1414
Foss0303
Evergreen0303
Foster0404
Tyee0303


Complete Standings
(Including JV & C Teams)
Tuesday, Jan 21
Final
Scored By: Jody.Coleman
12River Ridge
61Orting *


Final
Scored By: Omar.Petty
84Eatonville
0Clover Park *


Final
Scored By: Nick.Koubele
0Tyee
67Steilacoom *


Final
Scored By: Timohty.Perales
0Evergreen
0Highline *


Final
Scored By: Ruben.Navejas
6Lindbergh
68White River *


Awaiting Score
Fife
Foss *


FossHS
Awaiting Score
Foster
Franklin Pierce *


FPHS
Final
Scored By: Matt.Werner
36Washington
0Renton *


Friday, Jan 24
2:30 PM
West Seattle
Washington
Seattle Academy
Muckleshoot
Lindbergh
Lincoln (Seattle)
Juanita
Highline
Franklin
Clover Park
Cleveland
Burlington-Ed
Bellevue Chr
Chief Sealth *


CSHS
Saturday, Jan 25
Time TBD
Chehalis Invitational
Yelm
Tenino
Sedro-Woolley
River Ridge
Centralia
Aberdeen
W F West *


WFW
Time TBD
Rumble in the Valley
White River


8:00 AM
Mark Morris
R A Long *


RAL
9:00 AM
Post Falls Dual
Orting


9:00 AM
Curtis HS Tournament
Orting


9:30 AM
Border Brawl
Union
Tyee
Tumwater
T Jefferson
Prairie
Mountain View
Kentridge
Ingraham
Hudson's Bay
Hockinson
Graham Kapowsin
Franklin Pierce
Evergreen
Battle Ground
Auburn
Heritage *


HHS
10:00 AM
Willapa Valley
Wahkiakum
South Bend
Shorewood
Shelton
Renton
North Beach
Mt. Tahoma
Montesano
Kennedy Catholic
Ilwaco
Hoquiam
Adna
Raymond *


RHS
sponsor: Amy Frazier-John L Scottsponsor: Steilacoom High School

Schedule:
Show Transportation

2019-20 Varsity Boys Wrestling Schedule

Regular Season - Completed Games

  Date Steilacoom Opponent  
Sat, Dec 7 Patriot Dome Classic
Fri, Dec 13 Battle at the Border
Sat, Dec 14 Battle at the Border
* Wed, Dec 18 Steilacoom 60 Evergreen 10
* Wed, Dec 18 Steilacoom 50 Highline 30
Sat, Jan 4 Everett Classic
* Wed, Jan 8 Steilacoom 39 River Ridge 30
* Wed, Jan 8 Steilacoom 28 Orting 42
* Wed, Jan 15 Steilacoom Clover Park
        Match #1
* Wed, Jan 15 Steilacoom Eatonville
        Match #2
Sat, Jan 18 River Ridge Rumble
* Tue, Jan 21 Steilacoom 67 Tyee 0

Regular Season - Remaining Games

  Date Opponent Time Place  
Wed, Jan 29 Puyallup
5:30 PM Home SteilaHS

Post Season (If Qualified)

  Date/Time Event  
 Feb 8, 9:00 AMSPSL Sound DIvision Sub-Region Tournament at Eatonville

 

Preseason information

Oct 17, 2019 8:56 AM

Parent preseason meeting Oct 30th, 6:30pm in the aux Gym.