Boys Wrestling
   League  Overall
 WLWL
Mount Baker5070
Bellingham5050
Ferndale4143
Burlington-Ed4141
Blaine3232
Squalicum3235
Lakewood3263
Sedro-Woolley3333
Nooksack Valley2323
Lynden1414
Anacortes1517
Meridian0505
Sehome0606


Complete Standings
(Including JV & C Teams)
Tuesday, Jan 21
Final
Scored By: Brien.Elliott
0Ferndale
1Everett *


Wednesday, Jan 22
Final
Scored By: Caleb.Schlak
32Blaine
39Ferndale *


Final
Scored By: Kip.Jones2
36Sedro-Woolley
37Burlington-Ed *


Final
Scored By: mckeem
61Bellingham
18Sehome *


Final
Scored By: Mark.Martin
41Squalicum
28Sehome *


Final
Scored By: Scott.Schroyer
43Bellingham
42Squalicum *


Final
Scored By: Hans.Henderson
18Meridian
46Lynden *


Final
Scored By: Jesse.Branham
57Mount Baker
21Nooksack Valley *


Final
Scored By: Tom.OHara
30Anacortes
48Lakewood *


Thursday, Jan 23
Final
Scored By: Wade.Brzozowski
68Ferndale
6Meridian *


Final
Scored By: Brady.Mast
18Anacortes
66Sedro-Woolley *


Final
Scored By: Jesse.Branham
34Lynden
36Nooksack Valley *


Friday, Jan 24
 
West Seattle
Washington
Seattle Academy
Muckleshoot
Lindbergh
Lincoln (Seattle)
Juanita
Highline
Franklin
Clover Park
Cleveland
Burlington-Ed
Bellevue Chr
Chief Sealth *


CSHS
Final
Scored By: Tom.Hinz1
40Mount Baker
39Blaine *


Saturday, Jan 25
 
South Kitsap Tourney
Rogers (Puy)
Peninsula
Kentlake
Kelso
Evergreen
Cedarcrest
Auburn Riv
South Kitsap *


 
Emerald Ridge Invite
Sehome


ERHS
 
Chehalis Invitational
Yelm
Tenino
Sedro-Woolley
River Ridge
Centralia
Aberdeen
W F West *


WFW
 
JAG Invite
Vashon Island
Timberline
Squalicum
Arlington
Emerald Ridge *


ERHS
 
JV @ Oak Harbor
Burlington-Ed
Bellingham


 
Oak Harbor JV Invite
Sehome


OHHS
 
31st Annual Lynden Tournament
Stanwood
Shorecrest
Nooksack Valley
Newport
Mountlake Ter
Mount Vernon
Mount Baker
Meridian
Meadowdale
Mariner
Glacier Peak
Eastside Cath
Blaine
Bellingham
Ballard
Lynden *


LHS

Schedule:
Show Transportation

2019-20 Varsity Boys Wrestling Schedule

Regular Season - Completed Games

  Date Mount Baker Opponent  
Fri, Dec 6 Butch Mullins JV Tournament
Sat, Dec 7 Patriot Dome Classic
* Wed, Dec 11 Mount Baker 78 Meridian 0
Fri, Dec 13 Mount Baker 56 Cascade 19
Fri, Dec 13 Mount Baker 63 Cashmere 9
Sat, Dec 14 Cashmere Invite
* Wed, Dec 18 Mount Baker 52 Ferndale 30
* Sat, Dec 21 Lynnwood Classic Wrestling Tournament
Mount Baker 173 Lynnwood (Host) 65
Archbishop Murphy 15
Cascade 20
Concrete 56
Glacier Peak 42
Kamiak 116
Lakewood 52
Lake Washington 79
Mariner 66
Meadowdale 94
Mountlake Terrace 64
Shorecrest 123
South Whidbey 59
Sat, Dec 28 The Rock
Sat, Jan 4 Mount Baker Invitational
* Wed, Jan 8 Mount Baker 78 Lynden 6
Sat, Jan 11 Warden Invitational
Sat, Jan 18 Sgt. Norton Memorial Tourney
Mount Baker Rainier (Host)
Adna
Bothell
Chelan
Castle Rock
Eatonville
Forks
Kiona Benton
Kalama
Klahowya
Lake Roosevelt
Montesano
Naches Valley
Nooksack Valley
Port Townsend
Tenino
Vashon Island
* Wed, Jan 22 Mount Baker 57 Nooksack Valley 21
* Fri, Jan 24 Mount Baker 40 Blaine 39

Regular Season - Remaining Games

  Date Opponent Time Place  
Sat, Jan 25 31st Annual Lynden Tournament
Lynden (Host)
10:00 AM Away LHS
Wed, Jan 29 NWC Championship Duals
Bellingham (Host)
Burlington-Edison
Ferndale
Mount Baker
Squalicum
6:00 PM Away BHS

Post Season (If Qualified)

  Date/Time Event  
 Feb 8, 10:00 AM1A Sub-Regionals
 Feb 8, 10:00 AM1A Sub-Regional at Sultan High School
 Feb 15, 12:00 AMRegionals
 Feb 21, 12:00 AM
Feb 22, 12:00 AM
WIAA State Championships at Tacoma Dome