Girls Wrestling
   League  Overall
 WLWL
Mount Baker2020
Squalicum2020
Burlington-Ed1010
Ferndale1111
Sedro-Woolley1111
Meridian1111
Mount Vernon0101
Blaine0000
Lakewood0000
Nooksack Valley0000
Oak Harbor0202
Lynden0202


Complete Standings
(Including JV & C Teams)
Wednesday, Dec 11
Final
Scored By: Sydney.Cone
30Oak Harbor
0
42Meridian *


Final
Scored By: Clyde.Blockley
21Oak Harbor
45Mount Baker *


Final
Scored By: Sydney.Cone
48Mount Baker
0
30Meridian *


Final
Scored By: bporteou
39Ferndale
42Squalicum *


Final
Scored By: Alysia.Pohren
42Burlington-Ed
42Mount Vernon *


 
Scramble @ Blaine
Stanwood
Nooksack Valley
Mariner
Lakewood
Kamiak
Blaine *


BLHS
Final
Scored By: Santos.Gallegos
48Ferndale
30Lynden *


Final
Scored By: Windy.Lovejoy
42Sedro-Woolley
43Burlington-Ed *


Final
Scored By: bporteou
36Lynden
42Squalicum *


Final
Scored By: Alysia.Pohren
54Sedro-Woolley
33Mount Vernon *


Thursday, Dec 12
Final
Scored By: Nic.Caldwell1
24Stanwood
0Mountlake Ter
0Lynnwood
24Lakewood *


Friday, Dec 13
** RESCHEDULED / Thu, Dec 12 **
Mountlake Ter
Lakewood *


** RESCHEDULED / Thu, Dec 12 **
Stanwood
Lakewood *


** RESCHEDULED / Thu, Dec 12 **
Lynnwood
Lakewood *


Saturday, Dec 14
8:00 AM
Judy Emry Invite
Yelm
Wenatchee
Tenino
Redmond
Puyallup
Nooksack Valley
Mount Baker
Lynden
Enumclaw
Emerald Ridge
Elma
Central Kitsap
Bellingham
Auburn
Foss *


FossHS
9:00 AM
Woodinville
Wilson
Sammamish
Rochester
Oak Harbor
North Thurston
North Creek
Newport
Nathan Hale
Mountlake Ter
Mount Vernon
Mount Si
Meadowdale
Marysville-Pil
Marysville-Get
Mariner
Lynnwood
Lakewood
Lake Stevens
Kent Meridian
Kennedy Catholic
Kamiak
Jackson
Granite Falls
Glacier Peak
Friday Harbor
Ferndale
Federal Way
Edmonds-Wd
Darrington
Chief Sealth
Cedarcrest
Cascade
Camas
Burlington-Ed
Blaine
Bishop Blanchet
Bellingham
Arlington
Everett *


EvtHS
ScheduleCoachesRosterDocuments
 
Schedule:
Show Transportation

2019-20 Varsity Girls Wrestling Schedule

Regular Season - Completed Games

  Date Lynden Opponent  
Sat, Dec 7 Jamboree
* Wed, Dec 11 Lynden 30 Ferndale 48
* Wed, Dec 11 Lynden 36 Squalicum 42

Regular Season - Remaining Games

  Date Opponent Time Place  
Sat, Dec 14 Judy Emry Invite
Foss (Host)
8:00 AM Away FossHS
* Wed, Dec 18 Mount Vernon
6:00 PM Home LHS
        JV at 6:00 p.m. followed by Varsity
* Wed, Dec 18 Meridian
6:00 PM Home LHS
        JV 6:00 p.m. followed by Varsity
Fri, Dec 20 Lynden "Pride of Lady Lions" Tournament
5:00 PM Home LHS
Sat, Dec 21 Lynden "Pride of Lady Lions" Tournament
10:00 AM Home LHS
Sat, Jan 4 Women's Woolley
Sedro-Woolley (Host)
10:00 AM Away SWHS
* Wed, Jan 8 Oak Harbor
6:00 PM Away OHHS
* Wed, Jan 8 Burlington-Edison
6:00 PM Home OHHS
Sat, Jan 11 Atown Tourney
Arlington (Host)
Blaine
Cascade
Chief Sealth
Everett
Edmonds-Woodway
Kamiak
Kennedy Catholic
Lakewood
Lynden
Lakeside
Lynnwood
Mariner
Meadowdale
Marysville-Getchell
Marysville-Pilchuck
Mountlake Terrace
Mount Vernon
North Creek
Oak Harbor
Orting
Sedro-Woolley
10:00 AM Away ArlHS
* Wed, Jan 15 Mount Baker
6:00 PM Home LHS
        JV at 6:00 p.m. followed by Varsity
* Wed, Jan 15 Sedro-Woolley
6:00 PM Home LHS
Fri, Jan 17 Lady Huskie Invite
Othello (Host)
Hermiston, OR
Burlington-Edison
Chiawana
Chewelah
Connell
Cashmere
Central Valley
Davis
Ephrata
Eastmont
Eisenhower
Ellensburg
Enumclaw
East Valley (Yakima)
Grandview
Glacier Peak
Hanford
Kiona Benton
Kamiakin
Kennewick
Lynden
Mount Baker
Mead
Moses Lake
Newport
Naches Valley
Pasco
Prosser
Quincy
Royal
Richland
River View
Sunnyside
Southridge
Snohomish
Toppenish
Tonasket
Wenatchee
Warden
Wapato
Wahluke
White River
West Valley (Spokane)
Walla Walla
Zillah
5:00 PM Away PT Gym
Sat, Jan 18 Lady Hawk Invite
Mountlake Terrace (Host)
Burlington-Edison
Blaine
Forks
Jackson
Kamiak
Kennedy Catholic
Lynden
Lynnwood
Mariner
Meadowdale
Mount Vernon
Newport
North Creek
Seattle Academy
Skyline
Stanwood
Sedro-Woolley
9:30 AM Away MlkTerHS
Sat, Jan 18 Lady Huskie Invite
Othello (Host)
Hermiston, OR
Burlington-Edison
Connell
Chiawana
Chewelah
Cashmere
Central Valley
Davis
Ephrata
Eastmont
Enumclaw
Eisenhower
Ellensburg
East Valley (Yakima)
Grandview
Granger
Glacier Peak
Hanford
Kiona Benton
Kamiakin
Kennewick
Lynden
Mount Baker
Mead
Moses Lake
Newport (Newport)
Naches Valley
Pasco
Prosser
Quincy
Royal
Richland
River View
Southridge
Sunnyside
Snohomish
Toppenish
Tonasket
Wenatchee
Warden
Wapato
Wahluke
White River
West Valley (Spokane)
Walla Walla
Zillah
10:00 AM Away PT Gym
Wed, Jan 22 Crossover Matches TBD
6:00 PM
        N#1&2 v. S#1&2, N#3&4 v. S#3&4, N#5&6 v. S#5&6, N#7,8,9 v. S#7
Sat, Jan 25 Viking Girls Invitational
Puyallup (Host)
Away PHS
        TOURNAMENT FULL - Do Not Add to Your Schedule
Wed, Jan 29 Everett
6:00 PM Home LHS

Post Season (If Qualified)

  Date/Time Event  
 Feb 7, 6:00 PM
Feb 8, 10:00 AM
Sub Regionals at Squalicum High School
 Feb 15, 10:00 AMRegionals at Sedro-Woolley High School
 Feb 21, 12:00 AMWIAA State Championships at Tacoma Dome
 Feb 22, 12:00 AMWIAA State Championships